Oproep sigaren mee nit Antwerpen. De Jero-Farman is één van de vele Farman's die door de drie gebroeders Eugène, Isidoor en Jozef Bolle- kens in hun voormalige kantoormeubelen en rolluiken fabriek aan de Pelikaanstraat 96 in Antwerpen zijn gebouwd. Aan de van oor sprong Franse Farmans is zoveel veranderd dat eigenlijk van een geheel nieuw ontwerp sprake is. De gebroeders Bollekens spreken dan ook van de 'Jero" Farmans als hommage aan hun vader Jeröme. De F-20 Farmans (er is ook een F-16 geweest worden voor het Eerste Smaldeel van het Militaire Vliegwezen door Verschaeve inge vlogen op het vliegveld van St. Job in 't Goor. Behalve het invliegen wordt in opdracht van Minister De Broqueville ook de opleiding tot officier-vlieger in handen gegeven van de Bollekens, die daarvoor de vliegschool van Baron De Caters op St. Job in lt Goor overne men. Verschaeve geeft er instructie. De Farman die in de periode augustus-sep tember 1912 op de Groote Meer vliegt, is een militair vliegtuig dat staat ingeschreven voor een internationale wedstrijd met watervlieg tuigen op de Schelde tijdens de Vliegweek van Temsche van 7 t/m 16 september 1912. De gebroeders Bollekens hebben grote moeite om het vliegtuig aan te passen voor het starten en landen op wateroppervlakten. Met name de vormgeving van de drijvers wil maar niet lukken. De drijvers kunnen wor den verwijderd om het oorspronkelijke onderstel te monteren, zodat het vliegtuig ook "normaar kan worden gebruikt. Uitein delijk worden enkele geslaagde testvluchten gemaakt. Door deze problemen komt het Jero-Farman F-20 watervliegtuig te laat voor de wedstrijd op de Schelde, waardoor Ver schaeve en zijn co-piloot Vertongen worden gediskwalificeerd. Met hetzelfde vliegtuig wordt op 20 december 1912 het wereldhoog- terecord voor watervliegtuigen gevestigd: 596 meter Er is slechts één Farman F-20 "omgebouwd" tot watervliegtuig. Loe Baltussen, Majoor Klu Geraadpleegde literatuur: A- Landgoed Groote Meer, door P.J. van den Bussche; Tijding 1992-1, Kroniek van de Heemkundekring Het Zuidkwartier, april 1992. B -75 Jaar Luchtvaart Antwerpen, door J.D. Ghoos; uitgeverij N.V. de Vlijt, Antwerpen, 1984, ISBN 90.6304.096.2. G-Het Groot Guinness Luchtvaartboek, door J.W.R. Taylor e.a.; uitgeverij Luitingh, Laren NH, 1981, ISBN 90.245.0677.8. G- Van Ven tot Startbaan, door Piet H.B. Michiel- sen; Scheldebaken, januari 1976. D - 25Jaar Depot Straalmotoren tevens Vliegbasis Woensdrecht, door Piet H.B. Michielsen e.a.; 1977 E- Van Ven tot Vesting, door Piet H.B. Michiel sen; 75 Jaar Nederlandse Luchmacht: Vlucht door de Tijd, uitgave Bevelhebber der Lucht strijdkrachten, 1988. In samenwerking met Drs R. de Winter van de sectie Luchtmacht Historie, ben ik bezig met een boek of publicatie over mijn oom, Overste G.A. Koppen (1890-1970), die in 1927 met de "Postduif" een recordvlucht maakte van Amsterdam naar Batavia. Gaarne verzoek ik diegenen, die hem vanuit Soesterberg of bij de KN1LM hebben gekend en die enkele bijzonderheden over hem weten, zich met mij in verbinding te stellen. P.L. KoppenEnschedesestraat 3117552 CV Hengelo (O), 074-2912199 15

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1995 | | pagina 15