No. 13 O.T.U. toegewezen voor de operatio nele opleiding van Mosquito-bemanningen (11). Voor uitvoering van de aanvalsoefenin- gen met de boordmitrailleurs en -snelvuur kanonnen, alsmede voor de bommenwerp- oefeningen - beide onderdeel van de Advan ced Training Course - kreeg de O.T.U. de beschikking over resp. de Druridge Bay Firing Range en de Helmsley Bombing Ran ge- UITVOERING VAN HET TRAININGSPROGRAMMA De van 13 september t/m 20 november 1945 geplande conversietraining voor 320 Squadron was in drie fasen ingedeeld. Fase 1 bestond uit een eerste opleiding op de Mos quito met dubbele besturing, gevolgd door solovliegoefeningen voor de vliegers. Hier mee waren per vlieger circa 23 vlieguren gemoeid. Daarna volgden operationele navi gatie- en formatievliegoefeningen voor vlie gers en waarnemers in bemanningsverband. Per crew waren hiervoor rond 30 vlieguren benodigd. De opleiding werd afgesloten met schietoefeningen met mitrailleurs en kanon nen, alsmede bommenwerpoefeningen. Ook deze werden in bemanningsverband uitge voerd, waarvoor ongeveer 25 vlieguren nodig waren. Gedurende de beginfasen was voor vliegers en waarnemers voorzien in onder steunend onderricht in de grondschool. Radiocommunicatie was aanvankelijk als onderdeel van de waarnemersopleiding opgenomen, teneinde hen vertrouwd te maken met het gebruik van de Marconi 1155 radio-ontvanger en bijbehorende zendinstal- latie, zoals die als standaard in de Mosquito's was ingebouwd. Kort daarna werd dit pro gramma-onderdeel geschrapt. Hetzelfde gebeurde ook met de beoefening van lange- afstand navigatie (LORAN) en het schieten met raketten op gronddoelen. Het lag in de bedoeling dat het squadron eventueel nog tijdens de omscholing, maar zeker direct daarna over eigen Mosquito-jachtbommen- werpers zou beschikken (12). Hoewel op papier alles keurig geregeld was, had de omscholing in de praktijk een nogal problematisch verloop. Aanvankelijk werd dit vooral veroorzaakt door de trage en moei zame personeelsbezetting voor het squadron. Op 22 september berichtte Witholt, dat 320 slechts 50% van de genomineerde bemanningssterkte had bereikt. Hierdoor kon niet worden vol daan aan de instructie van het technisch per soneel in groepsverband, zoals die tevoren was afgesproken. Gevolg hiervan was weer, dat het vlieggereed houden van het geleende vliegtuigenbestand nu geheel voor R.A.F.- rekening kwam, hoewel dit met name door het 320-grondpersoneel zou geschieden. Om die reden had H.Q. No. 12 Group, waaron der No. 13 O.T.U. nu ressorteerde, bepaald, dat voorlopig alleen de squadroncomman dant en de beide vluchtcommandanten de conversie-opleiding konden volgen. Met de oefening en opleiding van de overige vlie gers en waarnemers zou zó lang worden gewacht, tot het squadron over voldoende aantallen technisch geoefend personeel zou beschikken om de benodigde aantallen vlie guren voor de opleiding te kunnen produce ren (13). Het Rapport Verrichtingen van het squadron over de maand oktober volstaat dan ook met de summiere mededeling dat "solo- en dualvluchten op Mosquito en Tiger Moth werden uitgevoerd", zonder de gebrui kelijke opgave van de hierbij gevlogen uren (14). Zoveel is zeker, dat het opleidingspro gramma op de Mosquito pas op 20 septem ber 1945 een aanvang had genomen. In de 2e helft van november werd de opleiding evenwel abrupt geëindigd. Op dat moment waren twintig marinevliegers op Croft geplaatst. Hiervan hadden zes de fase 1- omscholing bijna voltooid. Acht waren hier aan juist begonnen en de overige zes vliegers ontvingen de eerste grondinstructie. Als reden voor deze algehele stilstand meldde H.Q. R.A.F. Fighter Command, dat de O.T.U. een inmiddels langdurig opgelopen achterstand in de eigen vliegeromscholing eerst moest inhalen, alvorens de instructie aan de 320-vliegers kon worden voortgezet (15). Overigens bleek al ras, dat de R.A.F. zelf schuldig was aan deze achterstand wegens een tekort aan instructeurs en vlie gend materieel. Naderhand was de bijzonder 8

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1995 | | pagina 8