Nieuws uit 'Irian Jaya' van Max Ammer Begin januari kwam de volgende fax binnen op het Militaire Luchtvaart Muse um met nieuws over de laatste ondekkingen van Max Ammer op zijn zoek tocht naar een te bergen Curtiss P-40 Kittyhawk: Beste Bas De allerbeste wensen voor dit nieuwe jaar! Hoe is het verder? Zoals je weet was de trip naar het Sentani meer succesvol. Het toestel bleek maar 5 m. diep te liggen en de lokale bevol king wist me de positie op ±10 m. aan te wijzen. Ondanks dit werd het toestel pas tijdens de 2e poging gevonden (2lA uur zoeken). Er was zeer beperkt zicht 0,5/1 m- De laag modder bleek meer dan 1 m. en was bovendien begroeid met een haast ondoordringbare hoeveelheid waterplanten. In kort was het de meest onplezierige duiklokatie die je kunt voorstellen, je moest je door de waterplanten heen graven en kwam daarbij vaak vast te zit ten. Lostrekken of andere beroering van de bodem bracht direct volledige vertroebeling en er was dan echt minutenlang letterlijk geen hand meer voor ogen te zien. Het toestel is 19 jaar geleden gevonden door een medewerker van de M.A.F. Mission Avia tion Fellowship, de heer Wally D. Wiley. Hij heeft me de globale lokatie verteld en hetgeen hij van het toestel wist. N.l. dat het toestel toen cpt. was aangetroffen met een geknakte staart. Het toestel had toen geen corrosie en was geheel cpt. Naderhand echter heeft men geprobeerd het voor de schrootwaarde te bergen en omdat het een eenvoudig te bereiken plaats is, heeft men met behulp van een vrachtwagen met een kabel het toestel op het land trachten te trekken. Hierdoor is schade ontstaan. Door het zeer slechte zicht en doordat het toestel langzaam geheel in de modder verdwijnt is deze schade niet eenvoudig vast te stellen. Het toestel steekt tot aan de rand van de cockpit in de modder. Er zijn foto's en dia's gemaakt, maar deze zullen door de zeer slechte omstandigheden ter plaatse een beperkte indruk geven. Wat is er aangetroffen? Op 5 meter diepte ligt een P-40. Het toestel is niet door souvernirjagers leeggeplukt! Naast het gedeelte dat uitstak heb ik links en rechts van de cockpit een kuil in de modder gecreëerd zodat een klein deel van de vleugels kon wor den bekeken. Daarbij kwam de naam van de vlieger Lt. B.J. Hall tevoorschijn. Kun je daar iets mee?? de "J" zou ook een "G" kunnen zijn, het zijn n.l. heel sierlijke letters en het zicht was door mijn gegraaf niet al te best. Van wat ik gezien of gevoeld heb (veel moest op de tast) is het deel zoals schets intact. Vleugels kon ik uiteraard niet zien maar leken goed. Bas, je moetje realiseren dat ik vaak met mijn hele lichaam inclusief hoofd onder de mod dergrens moest werken om e.e.a. te voelen. Op een paar meter van het toestel ligt nog een deel (ik vermoed de staart). M.i. ligt er dus een P-40 van het type zoals de ML-KNIL heeft gevlogen. Wel is er corrosie en is het of aan de achterkant zwaar beschadigd of doormid den getrokken. Ik verwacht dat het staartgedeelte zich nog onder de modder bevind, ook doordat er nog een stuk alluminium boven de modder uitsteekt, van het toestel heb ik als monster meegenomen: a. plaatstuk alluminium van vermoedelijk staart, 20 x 35 cm.; b. stukje profiel 19 cm.; c. stukje plaatmeteriaal van achter de cockpit; d. gesp op stuk leer, 12 x 10 uit cockpit; e. schakelaar/meterdeel (cockpit), stekker met kabel uit cockpit; g. slang "assembly oxygen mask regulator"; h. kabel doorvoer/afstel? uit cockpit. Deze zaken met de dia's komen eind januari met een groep expeditie deelnemers naar Nederland. Zelf kom ik voor 3 weken in februari Als laatste: Het toestel is meer beschadigd dan voor- 12

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1996 | | pagina 12