Eén van de drie Air-Sea Rescue Mitchells, de R-2 (18-2) in de landing. drie Mitchells voor deze dienst bestemd. Niettemin duurde het enige tijd eer deze toe stellen geheel voor de uitvoering van deze taak waren uitgerust. Ook moesten eerst de nodige procedures worden vastgelegd, die noodzakelijk waren om de MLD als coördi nerend orgaan in het OSRD-gebeuren zo snel en vooral effectief mogelijk in staat te stellen deze taak uit te voeren. Voor wat betreft de reddingsuitrusting, die aan boord van de Mitchells moest worden meegevoerd, werd aanvankelijk in ruime mate geprofi teerd van de langjarige ervaring, die de R.A.F. sedert de oorlogsperiode op dit ter rein had opgedaan. In het najaar van 1947 was een eerste selectie aan reddingsmidde len gemaakt en werd besloten deze uitrus ting in de praktijk te beproeven. Drie "vrijwil lige drenkelingen", te weten OVL 1 A.J. de Bruijn, sergeant-telegrafist C. Verbaan en vliegtuigmaker 2e klas Meijer, fungeerden op 27 november van dat jaar als proefkonij nen, toen zij ter hoogte van het lichtschip "Texel" vanaf Hr.Ms. "Soemba" in hun oran jekleurige dinghy tewater werden gelaten. Met de knieën hoog opgetrokken en goed ingepakt tegen de kou wachtte het drietal op een nogal ruw zeetje hun redding af. Nadat de "Soemba" geheel volgens de spelregels het noodsein aan Schiphol had afgegeven, verscheen inderdaad een kwartier later een KLM-Dakota. Na enige zoekslagen had de bemanning al snel de opvallend gekleurde dinghy in 't vizier en gaf vervolgens de posi tie door aan Schiphol-tower. Intussen had den de schipbreukelingen hun Walter F3180 noodzender op de 176 mes kristalfrequentie ingeschakeld. Deze volautomatisch werken de radarzender fungeerde als baken voor de te hulp snellende OSRD-vliegtuigen en red dingboten. Inderdaad gelukte het Mitchell R-l (cdt. J.L. den Hollander) de dinghy op te sporen, waarna een voedselpakket werd afge worpen. Tevens werd Ypenburg via de boord- 16

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1996 | | pagina 16