radio om assistentie gevraagd de drenkelin gen met de aldaar gestationeerde Sikorsky S- 51 helikopter PH-HAA (OVL 2 E.G. Senger) uit zee op te pikken. Helaas moest de heli kopter vanwege de ruwe weersomstandighe den afhaken. De "Soemba" moest nu trach ten om de drenkelingen aan boord te nemen, hetgeen geen gemakkelijk karwei bleek te zijn. De dinghy-bemanning was tij dens de actie bezijden de mijnenvrije vaar route afgedreven, met als gevolg, dat een sloep moest worden uitgezet om de totaal verkleumde drenkelingen in veiligheid te brengen. Hoewel deze proef niet geheel vol gens programma was verlopen, was niette min voldoende ervaring opgedaan om de OSRD-organisatie verder te perfectioneren". In ieder geval werd vanaf 1948 dag en nacht een R-Mitchell op Valkenburg gereed gehou den om bij het eerste OSRD-alarm op te stij gen. Iedere week oefende de OSRD-wacht om zo snel mogelijk met de Mitchell "airbor ne" te zijn, hetgeen normaal tien minuten in beslag nam. Soms gelukte het een beman ning binnen zes minuten in de lucht te zijn, maar dit moet wel als een absoluut record worden beschouwd. Dank zij de voor die tijd grote snelheid kon met de Mitchell in betrekkelijk korte tijd een groot gebied wor den afgezocht. De bemanning, bestaande uit twee vliegers, een waarnemer, een telegrafist en vier uitkijken, was tijdens de zoekslagen geheel en al aangewezen op de "eyeball mark one". Was eenmaal visueel contact met de drenkelingen gemaakt, dan werd zo dicht mogelijk in hun nabijheid de reddingboot uitgeworpen. Deze was geheel opgevouwen in een groot pakket in het bommenruim opgeborgen. Eenmaal uitgeworpen, dan ging dit aan een lijn verbonden pakket open, waarna een zwarte parachute vrijkwam. Hier aan was de rubberen reddingboot bevestigd. Tegelijk met het ontplooien van de parachu te werd de boot automatisch opgeblazen. Eenmaal op het wateroppervlak aangeland, werd de parachute automatisch ontkoppeld. De lijn, waarmee het complete reddingspak neergelaten was, werd vervolgens inclusief de leeggekomen verpakking door een van de uitkijken in de Mitchell binnengezwengeld. De fel oranje gekleurde reddingboot kon aan maximaal zeven personen plaats bieden. In de boot vonden de drenkelingen allerlei nuttige zaken, die hun overlevingskansen aanzienlijk konden vergroten. Hiertoe behoorden niet alleen de al genoemde noodzendinstallatie, maar ook seinvlaggen, noodrantsoenen in blik, een lichtkogelpis- tool met vanzelfsprekend de nodige seinpa- tronen, een zaklantaarn, een signaalspiegel tje tot zelfs visgerei toe. In de meeste gevallen bleef het verblijf in de reddingboot voor de schipbreukelingen tot hooguit één a twee uur beperkt en werden ze al snel door een te hulp gesneld schip of een reddingboot opge pikt1-'. Inclusief het nodige grondpersoneel was op Valkenburg circa 60 man personeel ingeschakeld in de OSRD-wachtdienst. De opvouwbare reddingboten werden inclusief alle benodigde reddingsuitrusting op het vliegkamp in een speciale ruimte met kli maatregeling (continu 20°C temperatuur) opgeslagen. Al snel werd een door de MLD- technici zelfontworpen en vervaardigde red dingsinstallatie in gebruik genomen, die ook later in het "Harpoon"- en "Neptune "-tijd perk als de z.g. Ci-dropper zijn nut volop bewees111. De eerste Air Sea Rescue-actie, waarbij een Mitchell werd ingeschakeld, vond naar alle waarschijnlijkheid plaats op 27 januari 1948. Nadat die dag twee Fireflies op weg van Val kenburg naar Leeuwarden als "over tijd en vermist" werden gerapporteerd, startte de R- 1 (LTZV 1 G.F. Venema) voor een ruim twee uur durende zoekvlucht. Naderhand bleek, dat beide Firefiy-vliegers uit de koers waren geraakt en vanwege brandstofgebrek in het hoge Noorden een noodlanding hadden moeten maken. Nadien kwamen Mitchells regelmatig in het nieuws, o.a. op 26 mei 1948 (A-18 met LTZV 2 P.N. Versteeg), op 31 mei 1949 (de R-l met wederom LTZV 2 Versteeg tijdens een zoektocht naar het bij Goeree in zee gedoken Zweedse sportvliegtuig SE- ANC) en wederom de R-l op 25 oktober 1949, toen een sloep met acht opvarenden van het op een mijn gelopen Deense s.s. "Ivar" werd gelokaliseerd. Tijdens de watersnood, in februari 1953 had 17

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1996 | | pagina 17