Overdracht foto-archief ML-KNIL Casino plaatsvond. De omstandigheid dat de busrit naar de opslagruimten ook nog een 'grand tour' van de vliegbasis betekende, was een bonus die door velen zeer werd gewaar deerd. Als afsluiting van de dag werd een beknopt inzicht gegeven in o.a. de infrastructurele ontwik kelingen van het MLM op het Kamp van Zeist en de verwachtingen voor de toekomst van het museum. Daarbij kwam ook de mogelijke inschakeling van vrijwilligers aan de orde. Mis schien zouden hier, op een zeker moment, 'vriendendiensten' om de hoek komen kijken! Conclusie: een goed geslaagde dag, met enkele verrassingen zoals het gesloten hek van de vliegbasis en de fraaie prijzen van de verloting die tot een 'last minute rush' op de loten leid de. Een dag die, zoals het ook hoort, ruimte bood voor ontmoetingen en het bijpraten met oude bekenden en voor het kennismaken met nieuwe 'vrienden'. Op zijn plaats is onze hartelijke dank aan de Commandant Vliegbasis Soesterberg voor het beschikbaarstellen van de gewenste faciliteiten en aan de Directie en medewerkers van het MLM voor hun grote bijdrage aan het programma van de Donateursdag 1995. H.I). In de jaren '80 verschenen van de hand van Dr P.C. Boer en Luitenant-Kolonel b.d. O.G. Ward vier standaardwerken over de geschiedenis van de Militaire Luchtvaart van het KNIL in de periode 1941 - 1950. Tijdens de voorbereidingen voor deze publicaties boorden de auteurs een grote hoeveelheid, vaak verrassend fotomateriaal aan. Na voltooiing van de vier boeken nam de heer Ward met Luitenant-Kolonel b.d. K. Merkel- bach en Eerste-Luitenant Vlieger-Waarnemer b.d. R.E. van Wijngaarden het initiatief om het verzamelde fotomateriaal systematisch te ontsluiten en te beschrijven. Zij richten daartoe in 1989 de Commissie Foto- en Filmarchief ML-KNIL op, die vervolgens in het jaar daarop een samenwerkingsverband met de Sectie Luchtmachthistorie aanging. In dat kader werd onder meer de afspraak gemaakt dat de gehele collectie, na voltooiing van de werkzaamheden, uit eindelijk aan de Sectie Luchtmachthistorie zou worden overgedragen. Na meer dan zes jaar intensieve arbeid brak het moment aan, dat het materiaal, inmiddels uit gegroeid tot 70 ordners, in handen van de Koninklijke Luchtmacht kon overgaan. Op woensdag 13 december j.l. vond in de goed gevulde filmzaal van het Militaire Luchtvaart Museum de daadwerkelijke overdracht plaats. Na het welkomswoord door de directeur van het MLM, de Luitenant-Kolonel M. Botma, werd door Lt-Kol. b.d. K. Merkelbach de geschiedenis van de geschiedschrijving van het ML-KNIL gememoreerd, waarbij posthuum dank werd gebracht aan een van de initiatiefnemers, Luite nant-Generaal A.B. Wolf. Hierna werd uitvoerig door de heer R.E. van Wijngaarden ingegaan op de wijze waarop het foto-archief tot stand is gekomen, de structuur waarin het is gegoten en het belang wat er aan moet worden gehecht. Symbolisch droeg de heer Van Wijgaarden daarna het archief over aan de Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten, Luitenant-Generaal B.A.C. Droste. Na het dankwoord door het hoofd van de Sectie Luchtmachthistorie DrJ.A.M.M. Janssen, 8

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1996 | | pagina 8