De Sea Otter R-5 (18-5) was de voormalige JN141 van de RAF. Otter dan ook allerminst als een betrouw baar toestel worden beschouwd 19). Gezien deze droevige ervaringen mag het een wonder heten, dat VSQ 8 tijdens de watersnoodramp in Zeeland over welgeteld vier vliegwaardige Sea Otters beschikte. In die rampzalige eerste week van februari 1953 werd met drie Sea Otters op het geïnundeer de gebied geland en kon op die wijze onmid dellijke assistentie worden verleend aan de in nood verkerende bewoners in het waters- noodgebied. In totaal werden 25 personen uit hun huizen gehaald. Acht gewonden wer den op de brancard aan boord genomen en naar Valkenburg geëvacueerd. Verder diri geerden de Sea Otters de enige marineheli kopter "Jezebel" naar diverse plaatsen waar hulp broodnodig was, maar waar de amflbies zelf niet konden landen. Ten slotte werd op tal van geïsoleerde plaatsen voedsel gedropt en water afgegeven. Met een totaal van 21 reddingsvluchten, waarmee 34M vlieguren waren gemoeid, heeft de squadronbeman ning ondanks de gammele conditie van de Sea Otters een méér dan redelijke prestatie verricht. Na de uitdienststelling van de L-8 op 5 mei 1953 beschikte VSQ 8 over nog slechts drie Sea Otters. Het definitieve einde kwam daar na steeds duidelijker in zicht. Ondanks de zienderogen achteruit hollende betrouw baarheid van deze toestellen werden ze nog steeds actief voor het OSRD-werk benut. Opmerkelijk in dat jaar waren 30 vluchten naar het marinevliegkamp De Kooij, waar de amflbies stand-by werden gehouden in geval van eventuele rampen op zee. Ten behoeve van OSRD en proefalarm werd zeven maal opgestegen. Nadat in de periode van 1 juli tot 27 oktober de L-l, L-2 en L-3 door VSQ 8 aan het MLTB waren overgedragen, werd het jaar 1953 afgesloten met in totaal 242 Sea Otter-vlieguren (20). Alle afgeschreven toe stellen werden na overdracht via de Domei nen aan de schroothandel verkocht. 21

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1996 | | pagina 21