Vluchtnabootsers in het MLM 4. Gebruik bij voorkeur vliegtuigen die al weinig origineel meer zijn, maar samengesteld uit andere toestellen, of welke al intensief gerepareerd zijn. 5. Probeer de werkelijk unieke exemplaren op een lijst van beschermd cultuurbezit te krij gen. D rs S.C.P. Kreuger Conservator Militaire Luchtvaart Museum In 1989 werd herdacht dat zestig jaar geleden Edwin Link de eerste bruikbare vliegtrainer bouwde. De ontwikkeling van de vliegsimulatie in het bijzonder, maar in haar kielzog ook die van de simulatie in het algemeen, heeft zoals bekend sindsdien een enorme vlucht genomen. Het is daarom verwonderlijk dat de technische musea en met name de luchtvaartmusea zo weinig aandacht aan deze zeer belangrijke technische en maatschappelijke ontwikkeling beste den. Een vliegtrainer is weliswaar geen vliegtuig en ermee oefenen is geen vliegen, wel zijn er tijdens de Tweede Wereldoorlog meer dan een half mil joen geallieerde vliegers op opgeleid! Reeds voor de oorlog was in een groot aantal landen, waaronder Duitsland en Japan, de Linktrainer in gebruik zowel bij de militaire- als bij de burgerlucht vaart. Voorzover bekend is het MLM het enige museum dat systematisch aandacht besteed aan de vliegsimulatie door het tonen van een historische collectie, door ze te repareren en door ermee te demonstreren en te instrueren. Waarover beschikt het MLM? Allereerst wordt gestreefd naar representanten van bij de Nederlandse militaire luchtvaart in gebruik geweest zijnde trainers. De oudste trainer in de collectie is de Link type D2. Deze is uit ca. 1939 en benadert in zijn gedrag de DC-2 (Hij werd na de oorlog gemodificeerd tot de zogenaamde ANT 18). Met deze trainer werd les gegeven in instru- mentvliegen en aanvankelijk ook in visueel vliegen. De meeste in die tijd bekende instru menten zijn aanwezig, inclusief radiokompas en ILS; de meeste neveneffecten van de besturing zoals gieren bij rol enz. zijn reeds op bewonderenswaardige wijze geïncorpo reerd. Het gevlogen traject kan worden gere gistreerd. Er is een vliegschool bekend waar een dergelijk type nog steeds in gebruik is voor instructiedoeleinden! De nog niet geres taureerde trainer van het museum is een Link ANT 18, gebouw in de oorlog. Het volgende door Link ontwikkelde type is de C8, in de collectie opgenomen in de US Navy uitvoering en dan genaamd 1CA1; het vlieggedrag is afgeleid van de AT-6, hier beter bekend als de Harvard trainer, en werd ontwikkeld in 1945. Het is in wezen een ver beterde versie van de eerste typen Link-trai ners; nu zijn ook de motorinstrumenten en uitgebreide motorbediening gesimuleerd. Deze trainer 'vliegt' al maar de restauratie is nog niet voltooid. In de oorlog ontwikkelde Dehmel een elek tronisch/elektrische vliegtrainer. Dit was een 9

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1996 | | pagina 9