RUSSISCHE GELEIDE WAPENS De Heer H.L. Visser, onder andere oud-directeur van de Kruithoorn, tipte het museum dat Russische grond-lucht geleide wapens verkregen konden worden hij een Staats-bedrijf hij Berlijn. Uit de contacten van de Heer Visser met de bedrijfsleiding van de fabriek bleek dat het museum voor de verwerving geen financiële middelen ter beschikking hoefde te stellen maar uiteraard wel zelf het transport moest regelen. De vraag die bij soortgelijke voorgestelde transacties altijd wordt gesteld is deze: Passen Russische geleide wapens in de collectie van het Militaire Luchtvaartmuseum?" Het antwoord is simpel en kort: "Neen". Maar waarom dan toch de moeite getroost om Russisch materiaal te verwerven? Het antwoord op die terecht gestelde vraag samenvattend kan ik stellen dat in het verleden geen aandacht is besteed aan het verzamelen van dat materieel dat in staat wordt geacht een zogenaamd "vijandbeeld" op te roepen voorde museumbezoeker die vele jaren later kennis wil nemen van de militaire luchtvaartgeschiedenis. Indien men in het verleden bijvoorbeeld een Junkers 52 in de col lectie had opgenomen dan had dat toestel perfect kunnen dienen als het meest representatieve, vij andige vliegtuig uil tie meidagen 1940. We concluderen nu achteraf dal het jammer is dat dat niet is gebeurd en we moeten er dus voor waken dat we niet dezelfde fout maken. De aanwezige MiG 21 is de vijandelijke tegenstander geweest uil de F-104 Starfighter periode en is dus een goed voorbeeld uit de "Koude Oorlog" tijd. In dat kader past heel goed het SA-2 gelei de wapen systeem van het Warschauw Pact dat bij veel NATO-vliegers een uitermate bedreigende factor was; een SA-2 raket heeft de U-2 van de Amerikaanse vlieger Gary Powers neergehaald. Op grond van bovengenoemde uiteenzetting heelt de Luchtmachtstaf toestemming verleend voor het wegtransport naar Berlijn dat plaats vindt in week 21. I)E ZESDE ITAL-DAG De zesde ITA U-Dag was ook dit jaar wederom een groot succes. Hoewel de schattingen van het aan tal bezoekers varieerden, was iedereen er vast van overtuigd dal er dit jaar zeker niet minder waren dan in 1995 en dus mag het museum 15.000 bezoekers op haar conto schrijven en behoort de ITAL- Dag zeker tot de topdag van het museumjaar 1996. De grote opkomst was te danken aan het goede weer, voor de zesde maal, de goede voorbereiding en samenwerking van het museum met de organisatie van samenwerkende Italiaanse Motorclubs, het steeds uitgebreidere programma dat wordt geboden aan de bezoekers in de vorm van catering en marktkramen en de enthousiaste inzet en langdurige inzet van het museumpersoneel en de museum vrijwilligers en een dankwoord aan hun adres is dan ook zeker op zijn plaats. Het is voor iedereen nu inmiddels wel duidelijk dat de ITAL-Dag, die wordt gehouden op de derde zondag in mei, een vaste plaats heeft verdiend en verworven op de jaarlijkse activiteiten kalender van het museum. TRANSPORT "F-102 DELTA DAGGER" In een voorgaande Nieuwsbrief hel) ik U het verslag beloofd van de Sergeant-Majoor Iheunissen over het transport naar en van Griekenland in verband met de ruil van de MiG 15 voor een f-102 Delta Dagger. Hel "steno" verslag is door mij vrij vertaald zonder de essentie te wijzigen en ik heb uiteraard getracht zo dicht mogelijk bij de oorspronkelijke tekst te blijven. Uit het verslag moge blijken dat een dergelijk transport toch heel wat voeten in de aarde heelt en er een groot beroep wordt gedaan op de inventiviteit van de begeleiders. Naar mijn mening hebben het personeel van de Bergingsdienst van het DMVS en het personeel van de MTGKLu voortreffe lijk werk verricht en een groot compliment is zeker op zijn plaats. 10

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1996 | | pagina 10