De brandstofvoorraad en het brandstofverbruik van Amelia Earhart's vliegtuig kwantitatief onderzocht De verdwijning van Amelia Earhart en haar metgezel navigator Frederick Noonan in 1937 is bekend als een enigma: een raadselachtige gebeurtenis van onbekende defini tie. Wie naar bet incident onderzoek wil doem vindt een schat aan gegevens die nergens ook maar de geringste opening geven voor rechttoe rechtaan speurwerk. Er is een weerbericht, er is het verslag van een persconferentie op de vooravond van het vertrek naar Howland waar men «lus niet is aangekomen en er is een rij van vijftien overgeble ven radioberichten die aan boord van de Lockheed type 10E Electra, NR16020, zijn uitgezonden. Over en weer verzonden telegrammen zijn er ook nog een paar, er is een klad papiertje w aarop een aantal gallons brandstof genoteerd staat en er is een vluclit- plan voor het traject Howland naar het plaatsje Lae op oostelijk Nieuw Guinea. Het vluchtplan in omgekeerde richting is onbekend gebleven maar er zijn nog wat metin gen van het brandstofverbruik te vinden. Kortom wie orde wil scheppen in het aanbod van informatie zal dat zelf moeten doen. [1] Weliswaar is een bibliotheek beschikbaar, in volume wedijverend met die over Napoleon en er zijn zelfs zeer goede biografieën. Maar wat wij graag precies willen weten, dat staat daar niet in. En over wat er wel in staat tenslotte, bestaat geen communis opinio. Dat alles vormt geen bemoedigend begin voor een onderzoek dat numerieke uitkomsten moet gaan opleveren. Maar gelukkig brengt het synchroniseren van Amelia's radioberichten met behulp van een model van toegepaste naviga- tiewetenschap voor het tijdperk vragen en antwoorden dicht genoeg bijeen om de uiteindelijke oplossing van het enigma naderbij te brengen. Een deel-onderzoek is dat naar de brandstofvoorraad en -huishouding. Over die categorieën gaat dit artikel meer in het bijzonder. De lezer zal de Greenwich Civil Time, GCT. notatie voorde standaardtijd tegenkomen. Na de perio de 1925-1952 is ze vervangen door de materieel gelijke aanduidingen GMT of UTC. maar hier toch gebruikt om het historisch raakvlak te vergroten. In Noonan's kaarten waren de coördinaten voor Howland niet nauwkeurig opgenomen. De correcte positie geven wij aan met Howland T.P., de afwijkende heeft de index A.P. [2| Afstanden zijn opgegeven in "air miles" van 1.609 m. De eenheid van brandstofhoeveelheid is 1.0 U.S. gallon van 3.78545 liter. Voor het rekenwerk zijn uitsluitend in het tijdperk beschikbare methoden gebruikt zodat uitkom sten vooral van navigatievraagstukken historisch accuraat zijn. De uitdrukking "Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid" moet in de natuurwetenschap pen zo niet overal worden gelezen als "Met aan waar schijnlijkheid grenzende zekerheid". 18

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1996 | | pagina 18