De luchtaanval op het Dortmund-Ems Kanal (Ladbergen, 16 september 1943) Hel Dortiiiund-Enis Kanal. rond de eeuwwisseling gereed gekomen, was slralegisch van groot belang vanwege hel vervoer van grondstoffen en materiaal van en naar liet Knhrgehied. Westelijk van Ladbergen ligt hei waterpeil in het kanaal hoger dan het omringende land. Hier was een aquaduct gebouwd. Het riviertje, de Glane, stroomt hier onder het kanaal door en voor het plaatselijke verkeer is ook een mogelijkheid het kanaal te kruisen. Reden voor de RAF 0111 het gebruik van deze waterweg door de Duitsers voor langere tijd onmogelijk te maken. De situatie bij Ladbergen leende zich hiervoor uitstekend. Na de succesvolle aanvallen in de nacht van 16 op 17 mei 1943 op de Möhne- en de Ederdam door 617 Squadron, waarbij deze dammen met speciaal hiervoor vervaardigde "bouncing bombs" werden doorbroken, kregen de "Dambusters" de opdracht ook dit karwei te klaren. (De Ederdam diende o.m. ook voor de regeling van het waterpeil in het Mittelland- Kanal). Deze precisie-aanval, in hel diepste geheim voorbereid, was gepland op 14 september 1943 en zou 's nachts worden uitgevoerd door 8 Lan casters. Ieder toestel had aan boord een 12.000 lb (ca 5.450 kg) bom; een nieuw type (niet de later ontwikkelde "Tallboy"), dat bij deze aanval voor hel eerst werd ingezet. Deze bom moest worden geworpen op een hoogte van 45 m bij een snelheid van 290 km/h. De ontstekingsvertra ging was 26-90 seconden. Om de FLAK tot rust te brengen zouden zes Mosquito's van Fighter Command in hel doelge bied opereren. Om zolang mogelijk buiten bereik van de Duitse radar te blijven werd op zeer geringe hoogte gevlogen. Men vloog reeds enige tijd boven de Noordzee, toen de order werd ontvan gen naar de thuisbasis Coningsby terug te keren. Verkenningsvliegtuigen hadden n.l. in het doelgebied dichte mist waargenomen. Voor een nachtelijke aanval op geringe hoogte is naast een heldere maannacht ook goed grond- zicht een vereiste. Tijdens de manoeuvre om terug te keren geraakte de Lancaster KC-T van S/Ldr David Maltby in de slipstream van zijn voorganger. Hel toestel gleed af en een vleugeltip kwam in aanraking met het zeeoppervlak. De andere bemanningen zagen met ontzetting hoe de Lancaster JA981 in het water dook en in de schuimende golven verdween. Shannon verliet direct de formatie en bleef boven de plaats rondcirkelen totdat een red- dingsvliegboot arriveerde. Deze reddingsploeg vond ter plaatse slechts een aantal olievlekken en moest daarom onverrichterzake terugkeren. De gehele bemanning van Maltby kwam om het leven. Alleen het stoffelijk overschot van Maltby kon op een latere datum worden gebor gen. Hij werd begraven op het kerkhof van Wickhambreaux. een dorpje ten oosten van Canterbury. De rest van de bemanning staat tot heden als vermist geboekt. Om redenen van geheimhouding werd reeds de volgende avond, op 15 september 1943, opnieuw gepoogd deze aanval uit te voeren. F/Lt Martin, nu teruggekeerd van verlof, bood met zijn bemanning aan de plaats van S/Ldr Maltby in te nemen. Deze "top-secret" operatie had op last van hogerhand de hoogste prioriteit. Alle andere aanvallen op Duitsland voor deze nacht werden geannuleerd. De aanval zou echter, naar zal 27

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1996 | | pagina 27