blijken, niet bet beoogde resultaat tot gevolg hebben. De acht Lancasters werden in twee Groups ver deeld: Group 1: KCS EE144 KCZ EE150 KCN JB144 KC X JA898 Group 2: KCA EE130 KC K EE146 KC B EE131 KC E JA874 S/Ldr G.W. Holden, (Leader) F/Lt H.B. Martin F/Lt L.G. Knight F/Lt H.S. Wilson F/Lt R.A.P. Allsebrook, (Deputy Leader) F/Lt D.J. Shannon P/0 G. Rice P/0 W.G. Divall met hem vlogen vier leden van de bemanning van W/Cdr G.P. Gibson: F/Sgt G.A. Deering, F/Lt R.G. Hutchison, P/0 F.M. Spafford en P/0 H.T. Tearum. hemel duidelijk zichtbaar. Op een fabriekstoren stond een lichte FLAK-stelling, die onmidde- lijk het vuur opende. Een van de brandstoftanks werd geraakt en het toestel vloog in brand. Aan de rand van de stad stortte het brandend neer. De zware bom explodeerde en er ontstond een helse vuurzee. De jarige Holden en zijn beman ning kwamen allen om het leven. Martin nam, volgens afspraak, het commando van Group I over. Ongerust informeerde hij ol iedereen OK was. De twee andere toestellen meldden zich met een positieve reactie en ver volgens werd richting Wettringen gekoerst, waar zij zich met de Lancasters van Group 2 zouden verenigen. Inmiddels waren daar ook de zes Mosquito's aangekomen. Op weg naar het doel ontdekte men, dal vanuit het oosten grondmist kwam opzetten, die, naar mate men het doelgebied naderde, steeds dik ker werd. Na aankomst vlogen de Lancasters, in afwachting van hun beurt om aan te vallen, een circuit. Group 1 vloog een route via Vlieland. Stavoren, Kampen, Gramsbergen, Nordhorn en Wettrin gen naar het doel. Group 2 nam een iets zuidelijker route via Bergen, Hoorn, Elburg, Almelo en Wettringen om daarna richting doelgebied te vliegen. Om 23.56 uur startte als eerste het toestel van S/Ldr Holden. Met intervallen van 1 minuut volgden de anderen. Boven de Noordzee for meerden de Groups zich tot afzonderlijke for maties om daarna richting Nederlandse kust te koersen. Bij de nadering van Nordhorn door Group 1 werden de torens en fabriekspijpen van de stad zichtbaar. De anderen wachtten tot Holden zou uitwijken, maar hij bleef rechtdoor vliegen en trok het toestel op tot ongeveer 100 meter. De in laagvliegen meer ervaren Martin zakte daaren tegen tot laag boven de daken en week naar rechts uit. Knight en Wilson deden aan de andere kant hetzelfde en gingen naar links. De Lancaster van Holden was tegen de heldere F/Lt Allsebrook nam nu het commando op zich. Als eerste ging hij tot de aanval over. Klaarblijkelijk te laag aanvliegend en doorge schoten. raakte zijn toestel de grond naast hel kanaal. De bom explodeerde onmiddelijk en de gehele bemanning vond hierbij de dood. Kort daarop werd het toestel van F/Lt Wilson door FLAK geraakt en stortte brandend neer. Door de explosie van de bom werd de omgeving helder verlicht en kon men zien, dat de Lancaster dichtbij hel kanaal in een weiland was neergekomen. Diverse pogingen werden door de aanvallende vliegtuigen ondernomen, maar de mist was een zeer hinderlijke factor, terwijl ook de Klak ver- radelijk was. Ook voor de Mosquito's was het haast onmogelijk de stellingen van de luchtaf weer te vinden. Ook P/O Divall zette een aanval in. kwam op een te geringe hoogte aanvliegen en crashte. Het toestel rolde als een vuurbal in elkaar en de gehele bemanning kwam om het leven. Nadat P/O Rice ook door de FLAK was geraakt. 28

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1996 | | pagina 28