Zorgen voor Fokker's historisch erfgoed Geruime tijd al kunnen wij via de media kennisnemen van wat het grote pokerspel rond de N.V. Koninklijke Vliegtuigenfabriek Fokker genoemd zou kunnen worden. Een aantal scenario's met daarin wisselende nationale en internationale spelers wordt op haalbaarheid bezien en doorgere kend. Het komt mij voor dat het eigen belang van de partijen daarbij duidelijk voorop staat, zij het vaak gecamoufleerd door mooie bespiegelingen over de noodzaak van het behoud voor de B.V. Nederland, van een levensvatbare vliegtuigindustrie en de daarvoor noodzakelijke ondersteunende activiteiten. De ervaringen van de tot nu toe gevoerde besprekingen en onderhandelingen zijn niet om over naar huis te schrijven. Tekenend voor de gang van zaken is de opmerking van de Minister van Economische Zaken ter gelegenheid van een nieuw reddingsplan, dat hij triester en wijzer is gewor den bij zijn pogingen om partners hij elkaar te brengen vooreen doorstart van Fokker, de variant die voor het bedrijf de beste vooruitzichten zou hebben. De vele werkzoekende Fokker medewerkers zullen zijn gevoelens kunnen delen, maar tevens weinig begrip hebben voor de hun inziens zuinige steun van de overheid aan een industrietak die zolang als van groot nationaal belang zijnde werd gekwalificeerd. Pessimisme brengt ons echter niet verder. Zeker niet tegen de achtergrond van liet reeds lang aan- gekondige aantrekken van de markt, de stijgende dollarkoers en 'last but not least', de zelfs onder de moeilijkste omstandigheden, wereldwijde erkenning van de kwaliteit van het Fokker-product. Bemoedigend is ook de handelingsruimte die de curatoren krijgen bij de voortgang van zaken. Ook dichter bij huis is het zaak om de ontwikkelingen te volgen. De onzekere toekomst van Fokker mag niet leiden tot het verloren gaan voor het nageslacht van Fokker's historisch erfgoed. Wij pra ten dan over o.a. in bruikleen gegeven historische vliegtuigen, zoals bijv. de Fokker D.VII aan het MLM. alsmede andere materiële zaken. Van groot belang is ook het historisch archief dat in de loop van meer dan 75 jaren bij Fokker is verzameld en opgebouwd. Een versnippering van het erfgoed over reeds bestaande of nieuw te ereëeren verzamelingen zou mijns inziens niet de goede weg zijn om het erfgoed te behouden, te beheren en voor het publiek tentoon te stellen op een museaal ver antwoorde wijze. Voor het militaire erfgoed is het MLM logischerwijze het aangewezen adres. Onder bepaalde omstandigheden zou het ook het honk kunnen zijn van 'De Fokker Collectie', d.w.z. een presentatie op brede basis van het Fokker historisch erfgoed. Zorgen voor dat erfgoed zou dan in goede handen zijn. Ill)

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1996 | | pagina 5