Fokker C.X replica - bouwproject Het Fokker C.X Replica-bouwproject is diverse malen belicht geweest in «Ie Nieuwsbrief; na de aankondiging door de Voorzitter van de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum van de start van het project in NB nr. 49, volgden een oproep tot financiële steun van het project (NB nr. 50), het verslag van een bezoek aan het Luchtvaartmuseum van Midden-Finland (NB nr. 52), een verzoek om aanwezige onderdelen beschikbaar te stellen en de presentatie van sponsors (NB nr. 53), een pro- jectstatus-overzicht (NB nr. 54) en de aankondiging van enkele belangwekkende ont wikkelingen (NB nr. 56). Ondervolgend artikel beoogt de lezer een samenvattend, tevens actueel overzicht van dit omvangrijke replica-bouwproject te verschaffen. Mede ter gelegenheid van de viering van liet 75-jarig jubileum van Fokker werd in december 1993 besloten een replica te vervaardigen van een historisch Fokker militair vliegtuig. De keus viel op de Fokker C.X. het toestel flat in de periode 1934 - 1941 dienst deed als trainer/ver kenner/bommenwerper bij de Militaire Luchtvaart van het KNIL in Nederlands Oost- Indie en bij de Luchtvaart Afdeling in Nederland (foto 1). Men verwachtte toen de bouw van het toestel in 3 a 4 jaar te kunnen realiseren. De kosten van het project werden geraamd op 200.000.-. Fen deel van deze kosten zou worden gefinan cierd uit een door de Stichting Vrienden MLM beschikbaar gesteld fonds; de rest zou moeten worden verkregen uit donaties en door sponsors beschikbaar gestelde gelden en diensten. Fen specifieke moeilijkheid bij de bouw was (en is) het feit dat voor zover bekend nergens meer een exemplaar van de C.X voorhanden is dat als bouw voorbeeld zou kunnen dienen, ter wijl ook nagenoeg alle. indertijd door Fokker bij de produktie van het vliegtuig gebruikte docu mentatie tijdens WO II verloren is gegaan. Het was echter bekend dat Finland indertijd ook de C.X in dienst had en dat er in een Fins museum C.X-onderdelen aanwezig waren. En dus werd er niet alleen met de Finnen gecorrespondeerd, enkele projectteamleden brachten er ook een bezoek. Dankzij de welwillende medewerking van de leiding en het personeel van het Lucht vaartmuseum van Midden-Finland kon een aan zienlijke hoeveelheid tekeningen, handboeken, materiaalspecificaties, foto's en andere docu menten worden gecopieërd. De Finnen stonden ook een groot aantal C.X-onderdelen. waaron der een bijna complete C.X-romp. voor langere tijd af in ruil voor een door Fokker te bouwen stel vleugels. Met een C-130 Hercules van de Koninklijke Luchtmacht kon het geheel van Finland worden overgebracht naar Soesterberg (foto 2). waarna met de bouw van een C.X een aanvang zou kunnen worden gemaakt. De mee gebrachte romp werd temidden van het nodige informatiemateriaal op een in het oog vallende plaats in het Museum opgesteld. Daadwerkelijke start van het project werd ook mogelijk, aangezien onze pogingen om sponsors in het project te interesseren positieve resulta ten hadden opgeleverd: we konden een aantal donaties verwelkomen en we mochten rekenen op steun van de Stichting: VSB Fonds, de Stichting: Prins Bernhard Fonds, Urenco Nederland B.V.. de McDonnell-Douglas Aircraft Company, de Van den Berch van Heemstede Stichting:. Martinair en de Netherlands Aerospace Group. De Koninklijke Nederlandse Vliegtuigfabriek Fokker N.V. had toegezegd voor de bouw van de vleugels zorg te dragen, terwijl Bosman Powersource Support B.V. bij de fabricage van het stabilo steun in natura beloofde en de firma C.M.F. Janssen te Heijen (deeluitma kend van de NAG) voor vervaardiging van de 6

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1996 | | pagina 6