De Lockheed Electra NR16020 te Bandoeng. dezelfde periode kwam de afstand tussen vliegtuig en Howland beneden de 200 mijl grens voor het front van de grondgolf. De verwachting over het naderen van Howland kan nu worden uitgebreid met de conclusie dat het vliegtuig zelfs de onmiddellijke omgeving van het eiland zal hebben bereikt, omdat bovendien na 17:44 GCT nog minstens lulóm. 190 mijl oostwaards werd doorge vlogen. Ook over Howland als primaire landingplaats zijn de meningen in de literatuur niet onverdeeld. Het eilandje Gardner, thans Nikumaroro van de Phoenix groep geniet op dat punt een zekere populari teit. Zo staat in een uiterst welwillend voorwoord (van een uiterst onleesbaar boek), dat de zonne- lijn van Howland tevens over Gardner ging. D&ér zou Amelia dus geland moeten zijn na een geheim gehouden foto-verkenningsvlucht over de indertijd onder Japans mandaat bestuurde Marshall Eilanden. Zijn wij op onze beurt uiterst welwillend in verband met de lengte van een omweg over bijvoorbeeld het eiland Jaluit. die we maar niet narekenen en even vasthoudend bij het dóórwor- stelen van het boek als we wederom welwillend zijn ten gunste van het afleggen van de afstand tus sen de Howland-omgeving en Gardner in iets meer dan een uur, een huzarenstuk, goed voor 250 mijl. 400 km per uur. dan nog is het gerechtvaardigd een landing op Gardner naar het rijk der fabel en te verwijzen. Een soortgelijk oordeel moet gelden voor een landing op Saipan dat overigens in de Noordelijke Marianen ligt. Het was immers zo dat op 2 juli 1937 alle beschikbare krachten van en rond de Earhart - Noonan bemanning gebundeld waren met het doel haar het eiland Howland te laten berei ken. Een onderbouwde theorie levert voor de onderzoeker altijd een reeks te verwachten uitkom-

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 12