Nederlandse Hurricanes op Java Tussen de vele bekende vliegtuigtypen en hun verhalen vinden we de voor velen onbe kende geschiedenis van de Hawker Hurricane in Nederlandse kleuren, in dienst van de ML-KNIL. De geschiedenis is zo onbekend, omdat dit toestel tijdens de hectische dagen van de strijd om Java in gebruik werd genomen en er slechts veertien dagen mee kon worden gevlogen. Daarbuiten is er geen foto-materiaal bekend, maar wel is zeker, dat ook met de Hurricane, nu vijftig jaar geleden, heroïsche pogingen werden ondernomen 0111 de aanstormende vijand te keren. Nieuwe jachtvliegtuigen voor het ML-KNIL Met het oog op de Japanse oorlogsdreiging werd in 1940 en 1941 getracht om nieuwe jachtvlieg tuigen aan te schaffen voor de vorming van vijf nieuwe jaehtvlieg-afdelingen. Op 11 augustus 1941 werd een principe-overeenkomst gete kend voor de levering van 100 stuks Hurricanes Mk.ll door de Canadian Car and Foundry Co. Ltd. te Fort Williams. Volgens deze overeen komst zou op 5 januari 1942 gestart worden met de levering van 15 toestellen per maand. In ver band met de mogelijke aanschaf van 72 Bell P- 39's, werd dit aantal tijdelijk teruggebracht tot 72 stuks. Het definitieve contract hiervoor werd op 29 november 1941 getekend, waarbij de aflevering zou starten in mei 1942. Uiteindelijk ging dit niet door, omdat de Japanse opmars de aflevering onmogelijk maakte. Java, februari 1942. Twee Hurricanes die over de weg worden getransporteerd (naar Kemajoran?) 18

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 18