Kort na de terugkeer van de beide toestellen van Tjikampek, barstte weer een bombarde ment op Kalidjati los. Het beschadigde toestel van Hamming werd hierbij geheel vernield. De start- en landingsbaan werd door het bombarde ment zwaar beschadigd. In actie vanaf Ngoro Op 26 februari werd besloten om een groot deel van het op West-Java aanwezige ML-materieel en personeel naar Oost-Java te sturen ter onder steuning van het daar met P-40's opererende Amerikaanse no. 17 Persuit Squadron. De zes vliegklare Hurricanes vertrokken via Madioen naar Ngoro. Ook het grondpersoneel werd daar heen overgebracht. Op 27 februari arriveerde een zevende, inmiddels gerepareerde Hurri cane op Ngoro. Op 1 maart valt Kalidjati. De achtergebleven en voor reparatie van het zevende toestel gekanni- baliseerde Hurricane valt daarbij in Japanse handen. Ten behoeve van de servicing komt op 27 en 28 februari de benodigde munitie, zuur stof en hydraulische olie aan. Net op tijd, want op 1 maart werd, bij zonsopgang een groot scheepse geallieerde aanval vanaf Ngoro op de landende Japanse invasiemacht uitgevoerd. Alle ML-Hurricanes werden daarbij ingezet. Tijdens de aanval raakte de (houten) propeller van het toestel van Elt.Vl.Wn. Bruinier bescha digd door een onzachte aanraking met een Japanse landingsboot, maar toch slaagde hij erin, ondanks hevige trillingen, een normale landing op Madioen uit te voeren. Een tweede ML-Hurricane met vlieger Sgt.maj.Vl. Boonstoppel, maakte eveneens op Madioen een voorzorgslanding. Een derde toestel (de Z5664?), maakte een noodlanding in een sawa bij Bodjonegoro. Opnieuw onder vuur Na terugkeer van de overige Hurricanes op Ngoro, landde een Lockheed 12 met de lang verwachte radiokristallen. Het toestel was onderweg door een aantal terugkerende P-40's beschoten, maar na het herkennen van de de rood-wit-blauwe vlaggen, draaiden ze af. Nog tijdens de debriefing van de vliegers werd Ngoro door een tweetal Navy O's aangevallen die ettelijke strafing"runs" maakten. Ngoro was een schuilvliegveld en behoefde door zijn uit stekende camouflage geen luchtafweer. De Japanse toestellen hadden dan ook geen tegen stand te duchten. Na afloop van de aanval waren op twee ML-Hurricanes na, alle aanwezi ge IZAAK- en ML-toestellen zwaar beschadigd of geheel vernield. Ook de ongecamoufleerde, niet verdekt opgestelde Lockheed 12 ging in vlammen op. Naar aanleiding van deze gebeur tenissen werd het 17 Persuit Squadron van Ngoro teruggetrokken. De twee niet geheel afge- tankte Hurricanes vertrokken naar Bandoeng. Eén kist werd gevlogen door Vdg.Vl.Wnr. Wink, die tot dan toe op Brewster Buffalo's had gevlogen. Hij had slechts een vijf minuten durende cockpit-instructie gehad. De rest van het ML-personeel vertrok per autocolonne. Kort na vertrek van de colonne werd Ngoro opnieuw gebombardeerd. De laatste Hurricanes Wink ontdekte, dat de instructie van 5 minuten toch iets te weinig was, want het bij de Hurricane noodzakelijke overpompen van brandstof uit de romptank naar de vleugeltanks lukte niet. Hij maakte daarom noodzakelijker wijs een tussenlanding op Wirasaba. Tijdens het taxiën raakte de propeller zwaar beschadigd door een neusstandje vanwege de modder. Een nieuwe propeller was niet beschikbaar. Omdat ook dit vliegveld ontruimd moest worden, werd de Hurricane samen met twee nog aanwezige en beschadigde Glenn Martins in brand gestoken. De Hurricane, gevlogen door Lt. Marinus, maakte ten gevolge van brandstofgebrek een tussenlanding op het in aanbouw zijnde vlieg veld Surakarta. Vliegtuigbenzine was hier ech ter niet beschikbaar, wel was er een pomp met 20

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 20