Een Hurricane lib, hier in de rol van "bomber". auto-benzine in de buurt, waarmee het toestel werd afgetankt. Na een overnachting werd op 2 maart geprobeerd om vanaf een droge sawa te vertrekken, omdat in verband met de naderen de Japanners de startbaan reeds was vernield. Het toestel sloeg echter over de kop en werd vernield. De Hurricane met vlieger Sgt.maj. Boonstoppel, arriveerde ondertussen op Andir. Boonstoppel had telefonisch vernomen dat Ngoro inmiddels ontruimd was. Het toestel werd doorgestuurd naar Pameumpeuk om daar te "schuilen" maar daar was geen 100-octaan benzine voor de Hurricane, wel 90-oetaan benzine. De resterend 100-octaan benzine werd overgeheveld naar één tank, verder werd het toestel met 90-oetaan benzine afgetankt. Boonstoppel besloot terug te vliegen naar Maospatie (Madioen), hier kreeg hij de 100-octaan benzine en werd met spoed weggestuurd, omdat het vliegveld moest worden vernield. Bij zonsondergang landde Boonstoppel weer op Andir. Het was de bedoe ling dat de Hurricane de volgende dag ingezet zou worden bij een aanval op Japanse eenheden bij Eretan Wetan. Maar toen hij de volgende ochtend om 05.00 uur zijn toestel wilde inspec teren bleek de propeller verwijderd. De TD wilde hiermee naar Banjoemas om de kist van Wink op te halen. Boonstoppel gaf opdracht de propeller er direct weer op te zetten, maar bij het proefdraaien bleek deze te "slingeren". Door onbekendheid was het onderdeel verkeerd gemonteerd. Het lukte echter niet meer de Hurricane vliegklaar te krijgen en viel na de capitulatie in Japanse handen. Camouflage, nationaliteitskenmerken en registraties De toestellen waren direct afkomstig van de RAF uit Europa en het Midden-Oosten en waren voorzien van de standaard-RAF-camou- flage van Dark-Green en Dark-Earth aan de bovenzijde en Sky aan de onderzijde. De spin ner was donkergroen. Het is niet duidelijk of de sky band om de romp was aangebracht. Foto materiaal van Hurricanes in het Verre-Oosten geven echter aan. dat deze vaak niet was aange bracht. Wat betreft de nationaliteitskenmerken gold tij dens de assemblage van de Hurricanes, dat oranje driehoeken gevoerd moesten worden. 21

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 21