DE MLD IN DE STRIJD TEGEN DE JAPANSE AANVAL OP NEDERLANDS INDIE december 1941 tot na maart 1942 Als wij over de strijd van de MLD tegen Japan in de periode december 1941 tot na maart 1942 spreken, geef ik U een korte voorgeschiedenis en ga niet verder dan kort na de capitulatie. De MLD werd opgericht in augustus 1917 en werd weldra ingezet in het voormalig Nederlands Indië, een archipel van ruim tienduizend eilanden, uitgestrekt over een oppervlakte die vergeleken met Europa reikt van de Noordkaap tot Turkije. Vliegtuigen kunnen immers door hun eigenschappen grote gebieden bestrijken en waren daarom in Indië van belang. Aldus kwam al heel vroeg een drijvervliegtuig, ook aan boord van oorlogsschepen, die in de loop der tijd steeds meer daarvoor waren uitgerust. Zo'n drijvervliegtuig werd in het water gezet met een hoorn of kraan en na terugkeer weer op dezelfde wijze opge pikt. Later kwam de kruiser De Ruyter die met een katapult een boord vliegtuig kon lanceren. De opbouw Ik ben met een drijvervliegtuig Fokker C.VIIW aan boord van de kanonneerboot Hr.Ms. Soemba geplaatst geweest, waarvan de com mandant ltz Wichers was, de uitvinder van de snuiver voor onderzeeboten. Van Soerabaja vlo gen wij begeleid door een Dornier naar Tandjong Priok, waar de Soemba voor anker lag. Een onderofficier vloog, ik deed de navigatie en telegrafie met de seinsleutel. Aan boord ver zorgde de paai, een vliegtuigmaker voor het onderhoud van het toestel. Tijdens vele patrouilles in de Zuid Chinese Zee werden wij soms met halsbrekende toeren bui ten boord gezet of aan boord genomen. De opdracht van de commandant was het opsporen van Japanse vissers binnen de 3 mijls zone. De vissers hielden zich vnl. bezig met spionage, o.a. verkennen van de kustwateren. Een deel van hen was officier in de Japanse Marine. Als wij de Jappen hadden verkend lichtten zij meteen hun ankers om zo snel mogelijk buiten de 3 mijls zone te komen. De Soemba had ik met de seinsleutel hun posi tie doorgegeven. Die zette dan tot volle kracht aan, waarmee een grote rookpluim haar nade ring bekend maakte. Cdt Wichers had maling aan de 3 mijls zone. Vele malen nam hij daarbuiten tot zelfs zes prauwen op sleeptouw naar een haven voor nader onderzoek. Bij het met het vliegtuig weer aan boord komen, werd ik als officier aan boord gefloten. Zo ging dat in onze Marine! Op vele manieren maakte de commandant gebruik van de vele mogelijkheden van zijn vliegtuig. Zo werd ik met het vliegtuig uitge stuurd om in de tuin van de manager van de Billiton maatschappij een koker af te gooien. Verzoek was om de vlag voor te hijsen als een bezoek gelegen kwam, halfstok indien niet. Een bediende pakte de koker op en kort erna werd de vlag voorgehesen. Ieder vliegtuig heeft een basis nodig. Klein begonnen voor de drijvervliegtuigen in Tandjong Priok bij Batavia, voor de vliegboten, zoals de Dornier Wal, was meer ruimte nodig. Die werd bij Soerabaja gevonden op Morokrembangan dat uitstekend uitgerust in 1925 als waterbasis in dienst kwam en daar- 23

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 23