en maart 1942 betrokken bij verkenningen, die contact met de vijand brachten en een wissel op de bemanningen trokken. We vlogen sedert december zeker 100 uur per maand en maakten vaak lange dagen en korte nachten. Ik beperk mij tot enige voorvallen: GVT 2 deed van uit zijn basis Sorong in Nieuw Guinea een aanval op een convooi kort na het uit breken van de oorlog en herhaalt die een dag later. Een Dornier van de Singapore groep ontmoet op 13 december boven de Zuid Chinese zee drie jachtvliegtuigen, weet er één met zijn 20 mm mitrailleur neer te halen en aan de twee andere te ontkomen. Daarbij moet U zich indenken, dat de zwakste plek van een vliegboot de bodem is, zodat bij een aanval van jagers liefst zo laag mogelijk moet worden gevlogen of in wolken dekking moet worden gezocht, tenminste als die er zijn!. Ook de in verhouding geringe snelheid maakte ons ongelijke tegenstanders. Het oefenen met de vloot leverde een spectacu laire actie op, toen 23 december 1941 bij Kuching aan de kust van Borneo de onderzee- booot KXIV door de X-35 (ltz Jaapies) naar een Japans convooi werd gedirigeerd, dat eerder was verkend. Weldra bleken twee drijver (boordjjagers van de escorterende Japanse krui sers in de lucht te zijn om kennelijk nabij bescherming te bieden. Om in aanvalspositie te komen moest de onderzeeboot KXIV met de hoogst bereikbare snelheid boven water varen en zou zeker daarom door de Japanse vliegtui gen zijn verkend. Gevolg was dat de vliegtuig commandant van de X-35 besloot de jagers naar zich toe te lokken en die met gebruik van wol ken uit de weg te gaan. Dat lukte niet helemaal. De boordkanons van de jagers wisten de X-35 te beschadigen, doch niemand werd gewond. Uiteindelijk wist de X-35 te ontkomen, maar ondertussen was de KXIV in een positie geko men om het convooi in de avond aan te vallen, waardoor twee schepen tot zinken werden gebracht en twee andere schade opliepen. Als wij het over GVT 5 hebben kan ik U daar over een persoonlijk verslag geven. Comman dant van GVT 5 was off.vlieger Burgerhout, van wie er hier in het museum een memento is. Ik was bootcommandant van de X-26, de luite nants ter zee Surink en Poppe commandanten van de X-27 en 30. Met de Dornier Do-24K werd de confrontatie met de Jappaners aangegaan.

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 28