Wij waren op 27 oktober in Ternate aangeko men, via Sorong en Ambon. Ternate is een prachtig eiland met een rijke historie, een sul tanaat en een rokende vulkaan. Accomodatie was in een pasanggrahan, een logeerhuis van het gouvernement. Er was benzi ne en al wat wij voor operaties nodig hadden. Dagelijks werden verkenningen gevlogen tot de noordelijke eilanden, maar ook naar Ambon en Sorong. Overigens, in mijn vliegboek zag ik dat er op 5 december 1941 nog Sinterklaasfeest was geweest. Ik startte van de rede van Ternate met de X-26 voor een korte vlucht met aan boord sgt v.d. Tol en korporaal De Ruyter, die zich in Sinterklaas- en Pietpak staken, waarna wij na 35 minuten vliegen aan een boei afmeerden. Op de lange steiger stonden groepscommandant Burgerhout, de resident, de schoolmeester en alle schoolkinderen. Met een sloep gingen wij naar de wal. waar de kinderen enthousiast Sinterklaasliedjes begonnen te zingen; cadeau tjes werden uitgedeeld. Daarna liepen wij naar nabij gelegen sociëteit. Daar was een ronde tafel met een gat in het midden, waar omheen wij plaats namen om Sinterklaas toe te drinken. Onder de tafel zat een bediende, die zich van tijd tot tijd liet zien om de glazen bij te vullen. Dit was drie dagen voordat de oorlog uitbrak. Op 8 december kreeg één van onze Dorniers opdracht Japanse vissers op te sporen, die aan spionage deden. Een prauw waarmee zij poog den te vluchten werd gesignaleerd, ernaast geland en met behulp van enige meegenomen marinemannen overmeesterd, de opvarenden geïnterneerd. Intussen werden heel wat verken ningen gemaakt. Vanaf 10 december zou Tondano onze basis zijn. Ternate was te kwetsbaar. Op 17 december maakte Burgerhout vanaf Tondano een verkenning naar Ternate. Juist toen hij daar een landing maakte, verscheen er een Kavvanishi 4-motorige vliegboot, die bom men afwierp. Burgerhout bedacht zich geen moment en startte weer om na een half uur in vuurcontact met de Japanner te komen. Vurend met de neusmitrailleurs kreeg de Jap schade, maar diens staartkoepel met een 20 mm kanon gaf treffers, zodat het electrische net uitviel en de middenmotor werd beschadigd. Na te Ternate wat te zijn opgelapt, werd op twee motoren gestart en naar Ambon gevlogen, waar in een recordtijd een andere motor werd inge bouwd en de schade werd hersteld. Gaarne hier een pluim voor onze technische dienst, die onder de meest barre en vaak primitieve omstandigheden wonderlijk werk verrichtte. Uniek blijft dit gevecht van vliegboot tegen vliegboot, dat maar hoogst zelden ooit plaats vond. Op 22 december kregen wij tezamen met GVT 2 opdracht de Japanse transportvloot bij Davao aan te vallen. Wij zouden dat in twee formaties op 4000 m doen, om zodoende meer trefkans te hebben. Ikzelf was bootcommandant van de X- 26. Wij gingen van Tondano naar Talisse en startten daar om 02.30 uur op 23 december, maar door de wolken raakten we elkaar kwijt. Tegen 05.00 uur kreeg de X-27 weer contact met de X-30. In de ochtendschemering ontdek ten zij in de baai van Davao enkele kruisers, transportschepen en jagers, die meteen het vuur openden, waardoor de stuurboordmotor van de X-27 moest worden afgezet. Ook katapultjagers van de kruisers waren begonnen hen aan te val len, waardoor alle benzinetanks op één na van de X-27 werden lekgeschoten en de staart- schutter licht gewond raakte. Eén van de jagers werd echter neergeschoten. Toch werd ondanks de benarde positie de kade nog gebombardeerd. Intussen was de X-27 moeilijk in de lucht te houden en werd een zware landing op een ruwe zee gemaakt op ca. 20 mijl afstand van een Japans convooi! Burgerhout met de X-30 was daarop meteen te hulp geschoten en wist de bemanning van de X- 27 aan boord te nemen en veilig te landen in Tahoena en door te vliegen naar Tondano. Naderhand bleek, dat de X-30 ook een Japanse jager had neergehaald. Ik zag de andere boten niet meer, maar wist Davao te bereiken en wierp mijn bommen naar 29

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 29