een kruiser. Later bleken er treffers op het voordek te zijn. Met GVT 2 zou, zoals gezegd, de aanval op Davao worden gedaan. GVT 2 startte om 02.00 uur 's nachts daarvoor met drie Dorniers van het meer van Tondano. Zij hadden minder last van de wolken, bleven bij elkaar en ondanks zwaar luchtafweervuur werd in gesloten formatie gebombardeerd, waardoor een grote tanker in vuur en vlam kwam en waarna om 09.00 uur op Tondano weer werd geland. Op 26 december startte Burgerhout van Tondano met de X-30 om 06.00 uur voor een verkenningsvlucht. Meteen na onze aanval op Davao intensiveerde de Japanse verkenning. Aleer wij tot spreiding van de vliegtuigen kon den komen, kwamen zes Zero's om 08.00 uur en hielden danig huis. Er werd zo goed als dat kon met onze boord wapens op hen geschoten. Ik stond met enige anderen op een helling. Op ons werd niet geschoten. Toen zij vertrokken zwaai den ze ons toe. Enige bemanningsleden die nog aan boord waren, werden gewond, w.o. mijn vlieger Poestkoke. Zij werden naar een zieken huis in Tomohon gebracht. Op de terugweg naar Tondano kreeg Burgerhout in de X-30 bericht wat er aan de hand was. Alle daar gelegen Dorniers, ook die van GVT 2 en een Sikorsky amfibie van de KNILM waren in brand geschoten en zonken. De X-30 zag de chaos en zorgde met een Gatalina voor de evacuatie van het personeel naar Soerabaja. waar wij meteen overgingen op Catalina's om in janu ari 1942 op Tjilatjap te worden gebaseerd om van daar het zeegebied Zuid van Java te bestrijken. Onze verkenningsberichten bleken soms niet ontvangen te zijn. Soms werkte vertragend, dat vele berichten in code moesten worden gezet en bij ontvangst weer ontcijferd. Pas in begin janu ari kwam er één geallieerd commando, met daarbij een RECCE-GROEP. Het ging wat beter, maar verkenningsberichten van marine vliegtuigen kwamen te vaak niet aan, of werden niet goed behandeld. Dat komt m.i. doordat er geen tijd gegund was op elkaar ingespeeld te raken. Die opzet had een jaar tevoren geregeld moeten zijn. Enfin, we roeiden met de riemen die we hadden. In begin januari zette de Japanse opmars zich voort. Tarakan is dan doel, waar oliewinning plaatsvindt en een groep Dorniers goed werk doet, o.m. door het vliegveld Jolo in de nacht aan te vallen en verkenningen uit te voeren, waardoor de Japanse opmars goed in de gaten wordt gehouden. Als de landingsvloot verkend is door de X-13 raakt hij in gevecht met Japanse jagers en weet die van zich af te houden en de verkenning voort te zetten, totdat benzinege brek tot terugkeren noopt. Ze weten weg te komen als de installaties al worden vernietigd. In diezelfde tijd valt de vijand Noord Celebes aan. Catalina's van GVT 17 van Ambon bom barderen de invasievloot, maar luchtafweer is te sterk en een Catalina gaat daarbij verloren, een ander wordt op de terugweg door jagers bescha digd en komt met moeite op basis terug. Ambon was ook basis voor 18 Australische Hudsons, die ook de invasievloot aanvielen. Na een paar dagen is er maar één over. Onze Cats keren dan naar Soerabaja terug. Amerikaanse Cats zetten de verkenning voort. Maar de vijand bleef komen. Gehavende GVT's krijgen in allerhaast Catalina's en een nieuwe groep GVT 18 wordt in Priok gestationeerd. Daarnaast zijn verken ningen west van Sumatra naar onderzeeboten en ook zuid van Java. GVT 6 die in Borneo op de rivier bij Pontianak een goede schuilplaats had, wist van daar aan vallen en verkenningen te doen op Japanse een heden, die naar Borneo oprukten. Ook wordt het vliegveld bij Kuching aangevallen. Het grootste succes was toen een 200 kg bom temidden van werkende Japanners terecht kwam, die bezig waren de startbaan te klaren. Ook een Japanse torpedojager moet het ontgelden. Er vallen aan onze kant gewonden en een dode. 30

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 30