Uiteindelijk moet deze groep zich terugtrekken naar Timor, gaat van daar naar Morokremban- gan voor verkenningen in de Javazee. Door de luchtaanvallen op Morokrembangan is er grote schade aan de hangars, de werkplaat sen en de daar aanwezige vliegtuigen. U moet zich daarbij wel bedenken, dat de onderhoudsploegen, desondanks dag en nacht in actie bleven. De aanvallen zijn reden dat de vlieggerede vliegtuigen al eerder naar meren in het binnenland worden gevlogen om van daar in actie te komen. Intussen waren de Jappen tot Zuid Sumatra doorgedrongen, nadat Singapore een debacle was geworden. Ook schepen noord van Java moesten het ontgelden, ook de Combined Striking Force met schout-bij-nacht Doorman, doch die weet met geringe schade weg te komen. Hr. Ms. torpedobootjager Van Nes is op 19 februari prooi van Japanse vliegtuigen. Ruim een uur kunnen bommen worden ontweken. Dan wordt het schip getroffen en al eerder de koopvaarder dat het escorteerde. Honderden drenkelingen lagen verspreid en waren eerst moeilijk te vinden. Dorniers weten resp. 41 en 38 aan boord te nemen, hoe weinig ruimte er ook is; wellicht moest een ieder blijven staan. Maar er waren er meer afgedreven. Op 21 febru ari in de middag vindt de Catalina Y-45 (Itz Dorré) een sloep met 79 man, laat die overstap pen en volgepropt komt vlieger Van Kooy na een eindeloze start los en weet in Priok te landen. Het is voor de Catalina een ongeslagen record gebleven. Het doorgaan met de opleidingen op Morokrembangan was door de Japanse nadering niet meer mogelijk, zodat medio februari het plan in werking kwam zoveel mogelijk Ryans, leerlingen en instructeurs van MLD en ML van het KNIL met een schip naar Australië te evacueren. Zij zouden later in Jackson in de Verenigde Staten hun opleiding op The Netherlands Military Flying School vervolgen. Gehavend als wij waren werd de strijd voortge zet. Mijnen in de Moessierivier, waardoor de Japanners in Palembang voor een tijd werden ingesloten. Verkenningen, schermutselingen volgden in steeds groter frequentie, waardoor een enorme aanslag werd gepleegd op het door zettingsvermogen en het moreel van allen van de MLD, die bij de oorlog waren betrokken. De laatste fase Intussen gaat de Japanse opmars voort. Onze GVT is te Tjilatjap gestationeerd en voert ver kenningen uit zuid van Java. Daar zou een Japans smaldeel opereren. USS Langley had 32 vliegklare P-40 jachtvliegtuigen met vliegers aan boord die meteen ingezet konden worden. Wij houden een oog in het zeil. Burgerhout stelt voor het schip langs de kust naar Tjilatjap te laten gaan. Dat advies wordt genegeerd. De Langley wordt aangevallen en tot zinken gebracht. Burgerhout wordt na dat drama aan gevallen door een aantal jagers en weet zijn Cat met zware schade naar Tjilatjap te vliegen. Ik heb zelf ook aan die escorte deelgenomen, maar ben niet aangevallen. Weg is de hoop voor een betere luchtsteun met het zinken van de Langley met de P-40's en hun vliegers aan boord. Een koopvaardijschip heeft nog wel P-40's bij zich. maar die moesten eerst in Tjilatjap in elkaar worden gezet en vliegers zijn er niet. Ook zijn zes Boston/Havocs daar aangekomen. Met een werkploeg helpen wij die in elkaar te zetten. Burgerhout zal de eerste van de kade vliegen. Dat was ook de bedoeling geweest met de P-40's van de Langley. Nog zie ik Burgerhout de kade afstappen, om te kijken of hij wel voldoende startbaan had. Met een Douglas technicus nam hij de diverse pro cedures door. Zonder enige moeite kwam hij los en vloog naar een vliegveld bij Tasikmalaja. Intussen verkennen onze gedecimeerde groepen de Japanners die van twee kanten Java naderen. De 26e februari doet de Catalina Y-63 (ltz 31

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 31