De Consolidated PBY-5 Catalina Y-45 kwam als laatste uit Indië weg. dat hij gewend is aan meters op de hoogtemeter, terwijl de Amerikaanse Cat een hoogtemeter heeft die voeten aangeeft. Zij komen veilig in Australië. Daar ontmoet Rijnders ook de Amerikaanse commandant van die Cat. Die was stomverbaasd! De laatste die uit Indië wegkwam was Witholt met de Y-45, die op het meer van Tjileuntja was achtergebleven om een aantal stafofficieren mee te nemen. De BB-ambtenaren stelden hem voor zich over te geven, ook al omdat er geen benzine zou zijn. De vaten had men al met pik houwelen bewerkt, maar niet bij de bodem. Toch weet de bemanning voldoende benzine te vergaren. De start op 7 maart mislukt door een ongunstige wind. In de nacht hoort Witholt van de capitulatie. De BB-mannen proberen hem te dwingen zich over te geven. Er komt even een revolver bij. maar hij laat zich niet ontmoedi gen. De volgende dag start hij toch met nog juist voldoende benzine om naar Padang in Sumatra te vliegen, waar benzine is, maar waar de Japanners staan aan te komen. Dan vliegt de Cal naar de Cocoseilanden, die wel door Japanse oorlogsschepen zijn bescho ten, maar verder ongemoeid zijn gelaten. Daar is benzine, maar bij de start loopt de Cat op een onzichtbaar rif. Met behulp van de inwoners wordt de Cat op het strand getrokken en de gaten worden met cement en kunst en vliegwerk gerepareerd. Dan wordt naar Freemantle in Australië gevlogen, waar op 13 maart in de och tend wordt geland. Het laatste vliegtuig van de MLD was uit Indië weggekomen. Er is natuurlijk nog veel meer gebeurd. Ik gaf U enkele van vele opmerkelijke gebeurtenissen. Acht Calalina's en zes Do-24K's kwamen weg. (De MED verloor in de strijd 31 Do-24K's. Van de Catalina's gingen er 3 naar de R.A.F. en 5 naar Patrol Wing 10 van de USNavy (jan. 1942). Van de resterende 28 Catalina's gingen er 20 verloren, zoals ook alle T.IV's en andere drij vervliegtuigen, voorts de 6 Do Wal en een aan tal Ryans). 33

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 33