Voor de US Navy was liet een andere zaak: het vliegtuig had veel betere kwaliteiten bij lagere snelheden, essentieel voor landingen op vlieg dekschepen en was een betere trainer door de verhoogde instructeursstoel. Een eerste contract voor acht T2V-1 Sea Stars uitgerust met de 6100 lb leverende Allison J33- A-24 werd in mei 1954 geplaats. De toestellen hadden een versterkte romp en landingsgestel en waren uitgerust met een deklandingshaak. Het prototype was in november 1954 gereed en ging voor een serie intensieve tests naar China Lake Test Centre, waar op 20 januari 1956 met hel testen werd begonnen. Het testen aan boord van het vliegdekschip USS Antietam was ach- tien maanden later voltooid. De totale productie bedroeg 150 toestellen. Helaas was de Sea Star slechts een korte dienst tijd beschoren. Hoewel een ideaal vliegtuig voor zijn taak. zijn "boundary layer control system" in de vleugels aangebracht om de gewenste lage naderingssnelheid te geven, was echter een constante bron van zorg. Met de komst van de North American T2J-1 Buckeye dacht men een beter toestel te ontvangen. Sea Stars werden voor een korte periode toege wezen voor ge-avanceerde trainingstaken, naast de bestaande T-33's, maar ook dit duurde slechts kort, daar de inmiddels overtollig geworden Grumman F9F-8J Panther beschik baar kwam voor de training, speciaal voor de wapen training. Varianten Er waren slechts weinig varianten op het oor spronkelijke T-33 ontwerp. Onder de aandui ding AT-33A-LO werden een aantal toestellen aan Zuid Amerikaanse en Zuid-oost Aziatische staten geleverd. Deze konden twee 1.000 lb bommen of 8 vijf inch HVAR raketten onder de vleugels meevoeren. Eén van de laatste acties waarbij deze toestel len waren betrokken, was in 1979 in Nicaragua, waar Sandinistische strijders werden gebombar deerd. De aanduiding QT-33A werd toegekend aan vliegtuigen, die in de tweede helft van de zeven tiger jaren werden geconverteerd tot doel vlieg tuig. Zo'n 70 overtollig geworden T-33 As wer den voorzien van radiografische apparatuur, waarna ze werden gebruikt door de US Navy bij het Point Mugu Pacific Missile Test Center of bij het Naval Weapons Center op China Lake. De uiterlijk meest in het oog springende veran dering aan de T-33, was de modificatie van 85 toestellen tot RT-33's. Dit was een eenpersoons fotoverkenningsvliegtuig, waarvan de neus was ontworpen om vertikale en opzij fotograferende cameras te herbergen. De achterste zitplaats was volgebouwd met electronische apparatuur en een extra brandstoftank. Lange carriere Er zijn weinig vliegtuigen geweest, waarop tij dens hun diensttijd zo weinig modificaties zijn toegepast. Dit duidt op een gezond ontwerp. Decennia na de laatste vlucht van de P-80, is de T-33, zijn tweezits trainerversie nog steeds in actieve dienst. Begin jaren 80 werd door Singapore nog een aantal ex Franse toestellen gekocht en ook Bolivia en Thailand hebben nog niet zo lang geleden weer een aantal toestellen aan de inventaris van hun luchtmachten toege voegd, een kleine 40 jaar na de eerste vlucht. Hoewel de T-33A in bijna alle werelddelen in grote aantallen heeft gevlogen, zijn er over dit toestel geen belangrijke feiten bekend. Het grote publiek is nauwelijks op de hoogte van het bestaan er van en dat terwijl enkele generaties vliegers in grote aantallen op deze unieke toe stellen zijn getraint. De T-33A in Nederland Oorspronkelijk bestond het Nederlandse vlieg tuigen bestand direct na de Tweede Wereldoorlog uit typen van Engelse makelij. Toen echter de Amerikanen in het kader van het 14

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 14