Toen 306 eenmaal was omgeschakeld op de RF- 84F1 waren de RT-33's eigenlijk niet meer nodig. Nog wel werden deze gebruikt bij bijvoorbeeld civiele opdrachten zoals het fotograferen van ijsgang op de rivieren. In 1957 verhuisde 306 naar Deelen en ging zich uitsluitend toeleggen op de operationele kant van het verkenningswerk. Ten behoeve van ander fotowerk werd de Basis Fotovlucht Deelen opgericht, die de beschikking kreeg over enkele Piper Cubs, Havards en de drie RT- 33's. Daar niet meer bij een operationeel squadron werd gevlogen, werd in de loop van 1959 de squadronregistratie verlaten en kregen de TP-20 en TP-21 de vliegtuigregistratie M- 102 en M-103 op de neus. De TP-19 (M-101) was reeds in het begin van dat jaar afgeschre ven, na een buiklanding op 24 januari. Daar in die tijd alle CTL vliegtuigen werden gecamoufleerd, en de Basis Fotovlucht Deelen was een onderdeel van CTL, werden zowel de Havards als de RT-33's gecamoufleerd. Tot 1968 bleef de Basis Fotovlucht Deelen bestaan, het geringe aantal opdrachten maakte het over bodig. Voor die tijd werd al geen beroep meer op de RT-33's gedaan en in 1963 werden de camera's verwijderd en werden de beide toestel len als éénpersoons trainer aan de TVO Woensdrecht toegevoegd, waar ze gezien hun grotere actieradius vaak voor speciale opdrach ten werden gebruikt. In de loop van de zestiger jaren werd de camouflage weer verwijderd en kregen ze hun oorspronkelijk aluminium uiter lijk weer terug. Alleen nog door de iets anders gevormde neus en de met apparatuur volge bouwde tweede zitplaats waren ze uiterlijk van normale T-33's te onderscheiden. De T-33 bij de demonstratieteams Gedurende zijn diensttijd bij de KLu werd zeer dankbaar gebruik gemaakt van de T-33 als demonstratievliegtuig. In 1957 werd op de vliegbasis Vol kei bij 313 Squadron het initiatief genomen om te komen tot de oprichting van een demo-team. Dit team, met de naam "Skysharks" werd geheel uit vlieg- instructeurs samengesteld. Vijf toestellen wer den voorzien van een kleurige beschildering met o.a. een grote haaienbek met oog en een haaienstaart op het vertikale staartvlak. Bekend is dat in ieder geval de TR-11, TR-14, TR-15 en TR-31 deze beschildering hebben gekregen. Het team vloog vooral bij brevetuitreikingen en de bekende ouderdagen. In 1957 werd in de KLu competitie voor demo-teams de tweede plaats behaald, direct achter de Hunters van Leeuwarden. In 1958 werd wederom meege daan, nu bereikten de "Skysharks" de derde plaats. Door te weinig tijd en overplaatsing werd het team na het seizoen 1958 ontbonden. Tot ver in 1959 konden evenwel nog T-Birds met haaien bek beschildering worden waargenomen. Een tweede demo-team dat gebruik maakte van de T-33, was "Whisky-Four". In 1956 opgericht als "Whisky-team", vloog het in eerste instantie met de Gloster Meteor, het toenmalige vliegtuig van de Jachtvliegschool. Door het uitfaseren van de Meteor hield het team, na een laatste oefenvlucht op 12 april 1958, op te bestaan. Begin 1959 werd, nadat de JVO volledig op T- 33 was overgegaan, wederom het initiatief geno men, het demo-team nieuw leven in te blazen. Ook dit team trad voornamelijk op bij brevet uitreikingen en ouderdagen. Er werd gevlogen met vier vliegtuigen. Eén vlieger was reserve, deze moest op de plaatsen 2, 3 en 4 kunnen invallen. Bij afwezigheid van de leider nam 3 die taak over. De bekendheid groeide, zodanig zelfs, dat voor een wervingsfilm voor de KLu, het Whisky-team werd verzocht, medewerking te verlenen. Een eerste grote optreden vond plaats op Valkenburg op 21 april 1960. Na een geweldige en foutloze demonstratie maakte de landelijke pers melding van het hoogtepunt, het optreden van het "Whisky-team". Vanaf 1962 was het Whiskey-team het enige demo-team in de KLu en begon als officiële KLu-vertegenwoordiger ook in het buitenland op te treden. 18

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 18