Tijdens de viering van het 50-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht werd de naam "Whisky-Four" geintroduceerd. In dat jaar. 1963. werd op negen (Nederlandse open dagen gevlogen. Een enorme slag trof Whisky-Four op 8 juni 1965 tijdens de open dag op Woensdrecht, de thuisbasis van het demo-team, toen na een split-up in twee groepjes van grote hoogte in een steile bocht naar beneden werd gevlogen, met de bedoeling elkaar boven de startbaan tegemoet te vliegen en te passeren. Eén tweetal kwam echter te laag uit, het voorste toestel raakte een boom en crashte op de vliegbasis. Door zijn exploderende voorganger was de posi tie van het tweede toestel hopeloos en stortte 3 km ten oosten van de basis neer. De beide vlie gers kwamen om. Dit ongeval betekende slechts een tijdelijk einde van Whisky-Four. Begin 1966 was weer een team geformeerd en werd dezelfde show als voorgaande jaren ingestudeerd. Het team kreeg nu de beschikking over vijf T-Birds. de M-47, M-51, M-52, M-53 en M-55, die een bijzonder fraaie beschildering van twee kleuren groen kregen. Na een zeer succesvol jaar kwam echter om diverse redenen een eind aan het demon stratie team. De uitfasering Nadat de gezamelijke vliegeropleiding met de Belgen was beëindigd, lag het de bedoeling, om na het operationeel worden op de NF-5 van het heropgerichte 313 Squadron, in feite de opvol ger van de TV O, de T-33 langzaam uit te fase ren. Daar de meeste T-Bird onder MDAP gele verd en dus formeel Amerikaans eigendom waren, beslisten zij over hun uiteindelijke lot. Begin 1971 kreeg de KLu het verzoek twaalf T- 33A's en één RT-33A te retourneren aan de USAF. Derhalve werden op 6 juli 1971 een eer ste serie van vijf toestellen (M-9. M-17, M-20, M-29 en M-102) overgevlogen naar de vliegba sis Ranistein in Duitsland. Deze toestellen zijn uiteindelijk terecht gekomen bij de Griekse luchtmacht. Op 12 oktober 1971 vertrok een tweede serie van vijf vliegtuigen via Rheine- Hopsten (M-4, M-14, M-26. M-32 en M-35) en op 20 december de laatsten (M-24. M-25 en M- 38) weer via Ramstein. Het afscheid. Hier verlaat de M-47 definitief de vliegbasis Twenthe, profisorisch geschilderd in Belgische kleuren. 19

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 19