FOTOVERKENNING 1944 Inleiding. Tijdens de 2de Wereldoorlog werden voor het zuidelijk front in de strijd tegen de As-niogendheden de "Mediterranean Allied Air Forces" geformeerd. Vanaf 1 januari 1944 maakte hiervan deel uit de "Mediterranean Allied Photo Reconnaissance Wing" (MAPRW), bestaande uit de 3rd en 5th PRG USAAF, 336 PR WG RAF, SAAF en het "lre Escadrille" van de "2me Groupe de Reconnaissance", "La Hache", van het "33me Escadre", "Armee de l'Air", sinds eind 1942 van het Vrije Frankrijk. Laatst genoemde eenheid werd wereldwijd hekend door het hoek van Antoine de Saint- Exupéry dat in het oorlogsjaar 1942 uitkwam en waarin hij het opneemt voor het in 1940 verslagen Frankrijk, "Pilote de Guerre" of "Flight to Arras". In 1943 in Marokko opnieuw uitgerust met Amerikaans materieel, werd het Escadrille verbonden met het 23rd PRS, 3rd PRG en gestationeerd in Tunesië, daarna in Italië, alvorens in mei 1944 te verhuizen naar Sardinië (Alghero). Onderstaand het verslag van een van de vliegers van dit escadrille van "II/33" over een voor hem gedenkwaardige missie die hij eind januari 1944 heeft gevlogen. Dit verslag is overgenomen en vertaald uit "Icare" Nr 96, Printemps 1981 door A.J.M. de Vries, Lt- Kol KLu b.d. De bewerking voor de expositie "VERSPIEDERS IN DE LUCHT" kon het MLM daarin helaas niet meer opnemen door de werklast die de reorganisatie oplevert. Eén opdracht uit zo vele. Mission 33 S 33 "Toulouse-run". 30 janu ari 1944; Sous-Lieutenant Serge Renoux; Lockheed F-5A (P-38 Lightning) #124; esca- drillle gestationeerd op Pomigliano-d'Arco bij Napels sinds 13 januari, voordien op Foggia - San Severo. De P-38 Lightning voor strategische verken ning, was uitgerust met 3, 4 of 5 cameras in plaats van het kanon en de mitrailleurs van de jager-uitvoering. Hij was dus niet bewapend. Hij vloog snel, hoog en ver. Hij had geen druk- cabine, noch cockpit-verwarming. De vlieger had twee overalls, waarvan één elektrisch ver warmd. verwarmde sloffen en met bont gevoer de laarzen, een vliegkap met koptelefoon, een microfoon, met bont gevoerde handschoenen, een zuurstofmasker, een zwemvest, een rugpa rachute, een opblaasbare rubberboot, een fles nood-zuurstof op het linker been gebonden, een navigatie-computer samen met een werkblad en een potlood op de rechter dij bevestigd, een zakje poeder en twee seinpatronen aan zijn ceintuur, een zakje geconcentreerd voedsel en een zakje geld van de te overvliegen landen in de zakken van zijn overhemd, poeh! De taken aan boord van deze enkele man waren de volgende: vliegen, navigeren, radio uitluiste ren naar opdrachten (zelf de radio niet gebrui ken, behalve bij terugkomst), de grond observe ren om het te fotograferen gebied te vinden, fotograferen na de camera-intervallen te hebben ingesteld naar gelang de vlieghoogten, de syste men bewaken (overschakelen op de juiste brandstoftanks bij voorbeeld, circuits testen, etc.) en VOORAL, constant de hemel bewaken, boven bezet gebied, om zich niet te laten "strik ken" door jagers. Deze lange vluchten, vanaf Tunis en enkele vanaf Napels, duurden ruim 7 uur. waarvan meer dan 5 uur boven de 10.000 meter; daarbij werd ten minste 2 uur boven bezet gebied door gebracht, 2 maal de Middellandse Zee overge stoken en werden 500 700 foto's gemaakt. 29 januari: één enkele opdracht brengt onze Escadrillle-commandant mee van de briefing (het is overal slecht weer, wat de Amerikanen er 21

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 21