80 JAAR VLIEGBEWEGINGEN OP EN ROND DEELEN IN KAART GEBRACHT Onlangs verscheen in de reeks brochures van de Sectie Luchtmachthistorie Lichtblauw op de Veluwe. Een geschiedenis van de Vliegbasis Deelen 1914 - 1995. In dit 96 pagina's tellende boek werk beschrijft drs. M.E. Peters, medewerker van de Sectie Luchtmachthistorie in Den Haag, het rijke verleden van Deelen als luchtvaartlokatie vanaf de eerste luchtvaartactiviteiten, aan de voor avond van de Eerste Wereldoorlog, tot aan de sluiting van de vliegbasis op 1 december 1995. Het vliegveld Deelen is van grote historische betekenis geweest voor de Nederlandse luchtvaart. Reeds voor de Eerste Wereldoorlog werd er gevlogen vanaf de Kemperheide, de eigenlijke voorlo per van de Vliegbasis Deelen. Helaas viel in deze omgeving ook het eerste dodelijke ongeval in de Nederlandse luchtvaartgeschiedenis te betreuren. In augustus 1910 verongelukte de populaire aviateur Clement van Maasdijk tijdens een proefvlucht op de avond voorafgaand aan een groots opgezette vliegdemonstratie op het landgoed Warnsborn, even ten westen van de Kemperheide. Met de komst van de bezetters in de Tweede Wereldoorlog veranderde het provisorisch vliegveldje Kemperheide in een uitstekend geoutilleerde "Fliegerhorst" van de Luftwaffe. Deelen speelde zo in de oorlog een sleutelrol in de operaties van de Duitse nachtjagereskaders. In 1957 verkreeg Deelen officieel de status van Vliegbasis van de Koninklijke Luchtmacht. Op dat moment was het voormalige vliegveld van de Luftwaffe reeds zes jaar in gebruik bij de "Groep Lichte Vliegtuigen" (GPLV). Met uitzondering van de periode 1957 - 1962 - toen straaljagers op Deelen waren gestationeerd - heeft de Vliegbasis op de Veluwe constant gefungeerd als thuisbasis voor GPLV-eenheden. Vanwege zijn gunstige infrastructuur vormde Deelen vanaf de jaren zestig meerdere malen de loka- tie voor groots opgezette Open Dagen in het kader van lustrumvieringen van de Koninklijke Luchtmacht. Ook deed de vliegbasis dienst als decor voor de verfilming van het bekende boek van Cornelis Ryan, "A Bridge too far". Een groot deel van de opnamen voor deze indrukwekkende oor logsfilm werd op Deelen gemaakt. Op 1 december 1995 verloor Deelen de status van Vliegbasis van de Koninklijke Luchtmacht. De lokatie doet thans dienst als militair luchtvaartterrein. Lichtblauw op de Veluwe is helder geschreven en voorzien van veelal uniek illustratiemateriaal. De eerste commandant van Deelen tijdens de oorlogsjaren, Wolfgang Falck, stelde een aantal nooit eer der gepubliceerde foto's uit zijn persoonlijke collectie speciaal voor deze uitgave beschikbaar. Lichtblauw op de Veluwe kost 17,50 en is te bestellen bij de Sectie Luchtmachthistorie, Postbus 20703, 2500 ES Den Haag. 25

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 25