Suid Afrikaanse Lugmag Museum Het geweldig mooie land heeft mij ook dit jaar weer voor een lente-bezoek gelokt. Niet alleen door zijn mooie natuur maar ook door de heerlijke temperatuur in de vroege maanden van het jaar en het tijdverschil van maar één uur. Op de vele bezoeken die ik er heb gebracht heeft Pretoria maar één keer een beurt gehad en die stond nu toch op het lijstje Op de plattegrond van de stad is een groot grijs vlak getekend, waarop in bescheiden letters "Airforce Museum" was aangeduid. Vanuit mijn hotel was het niet zo direct te vinden en werd eerst vanaf een brede baan uit 3 aftakkingen natuurlijk de verkeerde genomen, maar uiteindelijk werd het uithangbord van het museum op de basis AFB Swartkop gevonden. Het maakte dus deel uit van deze luchtmachtbasis. Dat betekende dus meteen aan de poort schriftelijke uitleg van de bedoe lingen, welke bij verlaten afgetekend moesten worden afgegeven. Op hun brochure staat openingsuren door de week van 9 tot 15.30. Logisch dat ik tijdens mijn vluchtig bezoek maar één vader met zoontje heb zien rondlopen. Het is zeer duidelijk een grote rem op het museum, welke zeer enthousiast door Lt.Kol. D.A. Kloesen (Buccaneervlieger) en zijn part ner wordt geleid. Alle gebouwen van de basis liggen aan één straat, waar tussen het kantoor, conferentiekamer, twee hangaars aan de ene kant en een derde schuin aan de overkant verspreid liggen. In deze nogal don kere hangaars staan behalve stukken uit de beginperiode naast een Mirage uit hun eigen vloot nog enkele vliegtuigen (russische) van hun vroegere opponenten aan de noordgrens. Dan is er nog een grote bibliotheek en tenslotte nog een winkel waarvoor eerst de sleutel en de verantwoordelijke militair moest worden gezocht en in een sober lokaal is gehuisvest. Op eenvoudige rekken liggen dan ongeveer dezelfde artikelen als in onze "De Brik". Ook worden enveloppen aangeboden, die dan verschillende wapenfeiten beschrijven, op dezelfde wijze zoals wij onze enveloppen uitgeven. Er bestaat een "Vriende van die Lugmag Museum" met een "klubhuis", die ook afdelingen in Kaapstad, Port Elizabeth en Durban heeft. Om verkoop op vliegfeesten te kunnen doen, hebben ze een caravan ingericht, die tevens het onderdak van de verkopers verzorgt. Er is voor de collectie één groot bezwaar. Het ruilen van luchtmachtspullen met het buitenland is door het ministerie van Financieën absoluut verboden. Vandaar mijnerzijds werd geopperd om een bestuurslid en iemand van financieën naar Nederland uit te zenden om te zien hoe het wel zou kun nen. Kortom een bijzonder plezierig onderhoud met bestuursleden, waarbij het door mij betreurd wordt geen journalistiek verslag te hebben gemaakt. Ik was per slot met vakantie. Dop. In het artikel over de Suid Afrikaanse Lugmag van de heer Doppenberg werd al aan gestipt, dat de "Vriende van die Lugmag Museum" eveneens ter gelegenheid van bij zondere gebeurtenissen enveloppen uitgeven. Eén enveloppe werd door de heer Doppenberg meegenomen, de tekst van de insluiter daarvan, waarvan de inhoud voor zich spreekt, wordt hiernaast weergegeven: 8

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 8