een gegeven moment een geweldige rookzuil. Men zegt dat er een G.l was neergestort. Aangezien er steeds Duitse kisten waren en onze dekking niet erg mooi was zijn we naar een cafeetje verder op gereden, waar we na de deur geforceerd te hebben gingen schuilen. De bewo ners, een oud echtpaar en een paar jonge vrou wen waren zich van de herrie lam geschrokken. We bestelden thee en we hebben er een half uurtje gezeten. Ik heb in de bus een poosje zit ten slapen. Vandaar reden we naar de Marine kazerne door het volkomen verlaten Amster dam. We arriveerden daar ongeveer 6.45 uur. We hebben daar ontbeten hoewel we eigenlijk geen van allen trek hadden. Een goed uur heli ben we er doorgebracht en toen reden we over Haarlem in de richting van Den Haag, omdat de grote weg langs Schiphol te gevaarlijk was, omdat er steeds bommen op werden gegooid. De rit ging betrekkelijk vlot, maar vanaf Hillegom (meen ik) waren weer zeer veel posten die uiterst zorgvuldig de auto's nakeken. In die streek bleken n.l. zeer veel parachutisten te zijn neergekomen, die nog niet allemaal waren uit geroeid. We moesten allemaal de wapens voor direct gebruik gereed houden, zodat de geweren uit de ramen werden gestoken. Te Oegstgeest stopten we een kwartiertje om de auto's te ver zorgen. Van een kapitein van de landmacht hoorden we dat bij Noordwijk niet minder dan 1200 Duitsers naar beneden waren gekomen en dat ze een paar dagen nodig hadden om dat ont- uig te vernietigen. Het scheen dat er in de buurt van de watertoren van Wassenaar nog een stuk of 50 zaten. Even voor Oegstgeest hadden we een volkomen uitgebrande autobus zien liggen. Daarin hadden enige tientallen soldaten de dood gevonden tengevolge van een Duitse luchtaanval. Vanaf Leiden gingen we verder over Voorschoten, omdat de weg over Wassenaar nog te gevaarlijk werd geacht. We reden over Laan van nieuw Oost-Indië en de van Alkemadelaan en daarna de Waalsdorperweg. Daar waren alle ruiten stuk en de kazerne ernstig beschadigd. Ik geloof dat mijn ouders niet veel schade hebben gehad want gelukkig waren in de richting van hun huis de meeste ruiten nog heel. In het nieuwe K.L.M.-gebouw dat zwaar werd bewaakt zat het stikvol N.S.B.ers. Het is een schande dat dat tuig niet meteen is verdelgd, nu zijn ze vermoedelijk weer op vrije voeten. Om een uur of 11 waren we op de Badhuisweg bij de Marinestaf. Daar waren Harmsen, E. Bakker, Swaab, Van Asbeck en nog wat lui van de staf. Die wisten blijkbaar niet wat we kwa men doen. We werden voorlopig opgeborgen in de Witte Brug waar we konden koffiedrinken. Er huisde daar een heel raar soort publiek, het leken wel politieke gevangen met veel geld en die dus goed werden behandeld. Na de koffie kwam weer één van de schandelijkste staaltjes van marine organisatie aan het licht. We gingen dezelfde weg terug om te worden verdeeld over Westeinderplas, Schellingwoude en Akersloot. Onder een zeer te begrijpen kankerstemming gingen we maar weer op weg. Ditmaal gingen we langs de Wassenaarseweg, weer met alle wapens bij de hand omdat de omstreken van Wassenaar nog niet helemaal veilig schenen te zijn. Even voorbij Den Deyl was het luchtalarm en daarom verstopten we ons in een bosje op order van Adriaans die hem voor iedere Duitse kist, hoe ver weg ook, ontzettend kneep. Bij Maaldrift lag een neergeschoten Duitse kist en even verder helaas een verongelukte D.21. Verder zagen we op het nieuwe veld Valkenburg een groot aantal zwarte Duitse transportvliegtuigen staan die, door het veld te inunderen in onze handen vie len. Als al dat verraad er niet geweest was (ik hoop dat al dat smerige tuig daarvoor nog eens zal boeten) dan had de Mof een zware dobber gehad want er is schitterend werk door sommi ge delen van de weermacht geleverd. Er was practisch geen verkeer. We namen de grote weg door de Haarlemmermeer. Op gere gelde afstanden waren barricades opgericht van omgekantelde auto's en boerenkarren. Je zag geen mens en het laatste stuk was ook geheel onbewaakt. Even voor de Westeinder plas split ste het gezelschap zich want een gedeelte ging door naar het Alkmaardermeer en een deel naar Schellingwoude. Ik meen dat het een uur of 5 was dat we bij de jachthaven Kudelstaart arri- 14

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 14