WAT ER MET DE VLIEGSCHOLEN VAN HAAMSTEDE EN SOUBURG GEBEURDE veerden. Als het geen oorlog was zou het een ideaal zomervacantie verblijf zijn. Tussen het riet aan de walkant lagen een heel stel R- en G-kisten verstopt. Op het kamp zelf was het een reuze bende. Hesselink had het niet meer, die was commandant, maar was ontoere kenbaar. In het restaurant liep ieder door elkaar, overal lag de gekste rommel en niemand deed iets. Daar hoorden Beets en ik van Hajenius dat we mee zouden gaan met R-vlieg- tuigen naar Engeland en dat we 's nachts om 01.00 uur zouden starten! Ik was aldoor doorgegaan, maar dat deed de deur dicht: ik kon niet meer denken en ik had maar één wens n.l. een paar uur slapen. Er was nergens slaapgelegenheid en eindelijk konden Beets en ik gaan slapen in een jachtje waar Elias, V/d Graaf en Drenth net een uiltje had den geknapt. Om 9.00 uur zouden we worden gepord en dan zou Hesselink ons zeggen hoe en wat over de vlucht met de T.8Ws. Hesselink was erg verstrooid, werd herhaalde malen opge beld en eindelijk kwam er bericht dat het hele geval niet doorging. De Luchtvaartafdeling (LVA) van de Kon. Landmacht had op het vliegveld Souburg bij Vlissingen een elementaire vliegopleiding op de Fokker S.IV en S.IX en op Haamstede een voortgezette opleiding op de Fokker C.V en de Koolhoven FK-51. Toen de Duitsers Nederland binnenvielen werd eerst gedacht de leerlingen weer in te zetten als soldaat bij de infanterie of ander legeronder deel, maar gelukkig werd besloten alle leerlin gen met technisch personeel naar Frankrijk te laten uitwijken. Met 23 lesvliegtuigen en per bus werd naar Caen gegaan, met de illusie ergens de opleiding voort te zetten. De optrek kende Duitse legers noopten echter het perso neel naar Cherbourg te gaan, waar vandaan eind mei 1940 naar Wales per schip werd overgesto ken. 280 man van de Luchtvaart Afdeling (een mengeling van vliegers, aanstaande vliegers, technisch personeel, koks en chauffeurs, offi cieren, onderofficieren en soldaten) werd in kampen ondergebracht, eerst in Haverfordwest en daarna in Portheawl, hetgeen een ieder en vooral de vliegers in opleiding stierlijk begon te vervelen, hetgeen zelfs onrust gaf. "Waarom zijn we ooit hier naartoe gekomen?" werd veel gehoord. Even werd gedacht met hen een landmachteen heid te vormen, maar dan kwam hun kennis op vlieg(tuig)gebied niet ten goede en daartegen zouden zij zich fel verzetten. Een aantal Fokker S.IV en S.IX lesvliegtuigen op Souburg.

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 15