NEDERLANDERS BEKOSTIGDEN VUURSPUWERS VOOR DE R.A.F. Uit solidariteit met het Britse volk, dat in de zomer van 1940 als enige natie de strijd tegen Nazi-Duitsland voortzette, ontstonden met name in Nederlands-Indië diverse spontane geldwervingsacties. Deze hadden ten doel om de Royal Air Force van zoveel mogelijk nieuw vliegtuigmaterieel te voorzien. In deze acties, die zich weldra wereld wijd onder alle vrije Nederlanders zouden uitbreiden, werd met name het Vickers Supermarine Spitfire jachtvliegtuig als hét symbool gezien van de onverzettelijke wil om eendrachtig met de Britten de democratische vrijheden tot het uiterste te verdedigen. Materiële steun aan Britse oorlogsinspanning Eén dag na de Duitse inval in ons land werd in het Koninkrijksdeel Nederlands-Indië het "Steunfonds Nederland" opgericht. Doelstelling hiervan was primair het moederland met alle middelen hulp te verlenen in het weerstaan van de Duitse invasie. Enkele dagen later ontstond in de Oost nog een initiatief tot financiële steun, dat gelanceerd werd door Engelse employé's, die werkzaam waren bij enige in Indië gevestig de handelshuizen. Ditmaal betrof het een actie ten behoeve van de Britse regering om gelden in te zamelen voor de aanschaf van Spitfire jacht vliegtuigen. Na de bezetting van Nederland kwamen al snel soortgelijke acties onder de Indische burgerij op gang. Omdat eendracht nu eenmaal in méér macht resulteert, kwam eind mei een samenwerkingsverband tot stand tus sen alle spontaan ontstane geldwervingacties en het "Steunfonds Nederland". Sindsdien zette het nu herdoopte "Koningin Wilhelmina- Fonds" alle inzamelacties voort en kon al snel het respectabele bedrag van 5 miljoen door gezamenlijke inspanningen worden bereikt1. Op 12 september 1940 maakte Koningin Wilhelmina in een radiotoespraak tot de Indische bevolking bekend, dat 40 Spitfires en 18 Lockheed bommenwerpers namens Neder lands-Indië aan Koning George VI zouden wor den aangeboden. Dit genereuze Indische geschenk maakte in Engelse regeringskringen diepe indruk. Niet alleen de gezindheid, die uit dit gebaar sprak, kwam voor de zwaar beproef de Britten in die donkere dagen van steeds maar te incasseren tegenslagen in de oorlogvoe ring tegen het Duitse geweld als een welkom teken van bemoediging. De Indische geste, zoals verwoord door Koningin Wilhelmina werd door hen vooral gewaardeerd als levend bewijs van saamhorigheid en bondgenootschappelijke steun in een nog uitzichtloos schijnende strijd om het behoud van vrijheid en democratie. Voor de Indische burgers betekende dit geschenk overigens een duidelijke keuze. Hoewel de eigen defensie een urgente versterking behoef de, moest niettemin naar aller mening voorrang worden verleend aan onmiddellijke steun aan de R.A.F. Maar al te goed werd beseft, dat alleen een krachtig bewapend Verenigd Koninkrijk uiteindelijk in staat zou zijn het bezette West-Europa - en daarmee het moeder land - van het Duitse juk te bevrijden2. Op 18 October 1940 overhandigde Prins Bernhard een cheque ter waarde van 333,400.- aan de Britse Minister voor Vliegtuigproductie Lord Beaverbrook. Dit bedrag was goed voor de aan schaf van 40 Spitfires. Nog geen drie weken later kon de Prins het Ministerie voor Vliegtuigproductie andermaal verblijden met een cheque 323,377.-, waarvoor 18 Hudson bommenwerpers konden worden aangekocht3. Ontstaan van het Prins Bernhard-Fonds Inmiddels was begin augustus 1940 in Londen het "Prins Bernhard-Fonds" opgericht. Ont staan op initiatief van o.m. vice-admiraal J.Th. Furstner was dit fonds als centrale organisatie voor alle geldwervingsacties binnen het vrije Koninkrijk en daarbuiten bestemd. Doelstelling 18

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 18