was "bij te dragen tot de bevrijding van het Nederlandse grondgebied van vreemde over heersing en het herstel van Nederland, alsmede tot bescherming van het grondgebied van het Koninkrijk der Nederlanden door middel van het verzamelen van gelden, welke voor dit doel besteed zullen worden, voornamelijk door bedragen ter beschikking te stellen aan bevoeg de Nederlandse autoriteiten of bevoegde autori teiten van met Nederland verbonden buiten landse mogendheden voor de aankoop van vliegtuigen of ander oorlogsmaterieel". Prins Bernhard verklaarde zich welwillend bereid om het regentschap van het fonds te aanvaarden. In deze hoedanigheid had hij het alleen-bestem- mingsrecht van de bijeengebrachte gelden. Hierbij was de Nederlandse Minister van Defensie zijn voornaamste adviseur. Het fonds werd beheerd door drie leden van de daartoe aangestelde Commissie van Beheer, terwijl een secretaris werd benoemd voor de behandeling van de dagelijkse zaken'. Kort na de oprichting werd ook een Indische afdeling van het fonds in het leven geroepen. Toch zou het nog enige maanden duren eer het Prins Bemhard-Fonds ook in Nederlands-Indië als centraal orgaan voor genoemde geldwervingsacties kon fungeren. Overweldigende steun aan liet "Spitfire-Fonds" Vrijwel gelijktijdig met de oprichting van het Prins Bernhard-Fonds in Londen ging ook in Oost-Indië het "Spitfire-Fonds" van start. Dit initiatief was in feite een uitbreiding van het al eerder genoemde "Spitfire-fund" van Engelse origine5. Het fonds had heel concreet de doel stelling om geld in te zamelen onder alle lagen van de Indische bevolking, teneinde dit vervol gens aan de Britse bondgenoot aan te bieden voor de aankoop van Spitfire jachtvliegtuigen. Het "Spitfire-Fonds" mocht zich al dadelijk in een massale belangstelling van de gehele Indische bevolking verheugen. Reeds twee dagen na de oprichting kon een bedrag van 5,000.-, goed voor de aanschaf van één geheel uitgeruste Spitfire, naar Londen worden overge maakt". In de daaropvolgende weken ontwikkel de de geldwerving, dank zij een grandioze inzet van met name het Europese deel van de Indische samenleving, zich in een razendsnel Inzamelingsactie door middelbare scholieren te Soerabaja voor het "Spitfire"-fonds, zomer 1941 Collectie IMH 19 I MTV«r''r"lT ,r MS—

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 19