Indische bevolking. Behalve geld werden nu ook aluminium voorwerpen ingezameld, teneinde het aldus verkregen metaal voor de fabricage van Spitfires te bestemmen. In recordtijd werden duizenden kilo's aluminium opgehaald. Alleen al de N.V. Bataafsche Petroleum Maatschappij leverde zo'n 8.000 kg aan afvalmateriaal, dat keurig gesmolten en verwerkt direct naar Engeland kon worden verscheept". Daarnaast werden allerlei nieuwe en vaak lumineuze ideeën bedacht om de geldwerving te blijven sti muleren. Een wel hele inventieve manier werd door de Koninklijke Nederlandsch-Indische Motorclub in praktijk gebracht. Deze verspreid de onder haar leden "Spitfire"-auto-insignes, genummerd van 1 t/m 3600. die tegen betaling k 12,50 verkrijgbaar werden gesteld. Hiervan ging een tientje naar de "Verenigde Fondsen12. Eind maart 1941 bracht de tussentijdse verant woording van het Prins Bernhard Fonds aan het licht, dat sinds de oprichting ruim 1 miljoen in het fonds was gestort. En nog steeds bleek de inzamelactie niet het hoogtepunt te hebben bereikt!13 Toen Prins Bernhard in verband met de eerste 10 mei-herdenking Indië opriep vijf bommenwerpers te schenken, was de respons hierop enorm. Indië gaf geld voor de aankoop van liefst negen Hudson bommenwerpers! Bovendien bleef nog 10,000.- over, die besteed werd aan de aankoop van twee Spitfires, de "MALANG" en "PALEMBANG OELOE 2". In totaal had Indië op dat moment 28 bommen werpers en 79 jachtvliegtuigen geschonken14. Bij de geldwerving werd nu gebruik gemaakt van een op schaal nagebouwde Spitfire, die een constructiebedrijf te Semarang belangeloos aan de "Verenigde Fondsen" had geschonken13. Berhalve op Sumatra en Borneo sloeg de actie ook in de z.g. Buitengewesten goed aan. Zo brachten de inwoners van Makassar 38.000,- bijeen voor "hun" Spitfire en zelfs het kleine Amboina presteerde het om de kas met méér dan 10.000,- te verrijken. De verjaardag van Prins Bernhard op 29 juni 1941 was wederom een uitstekende gelegenheid om geld in te zame len. Een "anjer-actie" leverde maar liefst 40.000.- op. Dank zij deze inkomsten konden de "Verenigde Fondsen" eind juni 1941 een bedrag van 676.450,- naar Londen overma ken. Hiervoor werd een tweede motortorpedo boot aangekocht, alsmede een Spitfire "MID DELBURG" en nog één extra Spitfire16. Een maand later schonk Indië de derde en laatste motortorpedoboot door overmaking van een bedrag van 471.250,- (S 250.000.-)17. Haperende inkomsten Medio 1941 ontving het Prins Bernhard-Fonds vooral buiten Nederlands-Indië percentsgewijs een aanzienlijke kasversterking. De groei in de Oost was nog wel aanwezig, maar vertoonde niet meer het onstuimige karakter van de vooraf gaande maanden. Een laatste flinke opleving in de fondswerving veroorzaakte de aankoop van een torpedobootjager, die Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar 61e verjaardag als cadeau werd aangeboden. De gezamenlijke Indische fondsen namen van het benodigde aanschaffingsbedrag k 6 1/2 miljoen liefst vijf miljoen gulden voor hun rekening. In hoeverre dit Indische aandeel uiteindelijk gehaald werd, is niet met zekerheid te zeggen. Waarschijnlijk heeft de steeds ernstiger wordende politieke situatie in het Verre Oosten de voortgang en opbrengst van deze geldwervingsactie danig benadeeld. Medio september was in totaal 1,3 miljoen vergaard, welk bedrag door toezegging van het Nederlands-Indische gouvernement met de helft zou worden verhoogd. Niettemin kon op 11 februari 1942 de van de Royal Navy overge nomen destroyer als Hr.Ms. "Van Galen" bij de Koninklijke Marine in dienst worden gesteld18. Uit het financieel overzicht van eind december 1942 blijkt, dat door tussenkomst van het Prins Bernhard Fonds navolgend materieel kon wor den aangeschaft: - één torpedobootjager (Hr.Ms. "Van Galen") - drie motortorpedoboten - 32 Lockheed Hudson bommenwerpers - 3 nachtjagers (onbekend vliegtuigtype) - 100 Vickers Supermarine Spitfire jacht vliegtuigen - 6 tanks - 14 Bren gun carriers 21

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 21