TARGET: HALBERSTADT Het is 11 januari 1944. Tijd: 04.30 uur De basis Thurleigh van de 306th Bomb Group (BG) is op dat moment reeds volop in bedrijf. In de eetzaal gebruiken de bemanningen van de B-17's hun ontbijt. Een uur later zijn allen aanwezig in de briefingroom en krijgen o.m. het volgende te horen: Vandaag staan een drietal belangrijke doelen op het programma. Bommenwerpers van de 1st Air-Division, geformeerd in vijf Combat-Wings (achtereenvolgens 41ste, 94ste, lste, 40/41ste en 40ste) zullen doelen in Oschersleben (Focke-Wulf) en Halberstadt (Junkers en Focke-Wulf) aanvallen. Na hen zullen de bombers van de 2nd- en 3rd Air-Divisions volgen, met Braunschweig als doel. De 40ste Combat-Wing, verdeeld in 3 Groups, zal bestaan uit bombers van de 306th BG in de Lead Group, de 92nd BG in de Low Group en een samenstelling van beide eenheden in de High Group. De Lead Group hiervan zal tevens versterkt worden met een B-17 van de 482nd BG, uitgerust met H2X-radar. Deze Combat-Wing zal als laatste eenheid deel uitmaken van de bomberstroom en worden geleid door de commandant van de 306th BG, Col. George L. Robinson. De plaatsvervangend com mandant vliegt in het met radar uitgeruste PFF- toestel. Deze machine heeft tot taak, bij een even tueel bewolkte hemel, het doel te localiseren. Dit doel is de Junkers Flugzeugwerke (onderde len voor Ju-88 en Ju-188) in Halberstadt. De bommenlading van de Lead Group bestaat uit 500-ponds High Explosive bommen, die van de B-17's in de High Group uit 100-ponds Incendiary bommen. Verder zijn de bommenwerpers volgetankt met 2300 gallons brandstof en ruimschoots voorzien van munitie voor de .50 machinegeweren. Het jagerescorte is als volgt ingedeeld: voor het eerste deel van de route (penetration escort) door 48 Thunderbolts van de 356th Fighter Group (FG) en 30 Thunderbolts van de 78th FG. Deze zullen, voor het target escort, worden afge lost door 44 Mustangs van de 354th FG, een eenheid van de 9th Air Force. Het escorte voor de terugtocht (withdrawal escort) zal worden verzorgd door 43 Thunder bolts van de 4th FG en 56 Thunderbolts van de 359th FG. Het weer zal niet al te best zijn, maar boven het doel zullen opklaringen voorkomen en de bemanningen worden aangeraden zonnebrillen mee te nemen om verblinding door de op de grond liggende sneeuw te voorkomen. Op weg Na deze briefing gaan de bemanningen naar hun toestellen. Om 07.55 uur wordt begonnen met het taxieën en om 08.19 uur start de B-17, met col. Robinson, als eerste vanaf de basis Thurleigh. Op 11.000 voet wordt de Group geformeerd en na een noordelijke route wordt om 10.12 uur bij Lowestoft de Engelse kust gepasseerd. Om 10.44 uur passeert men op een hoogte van 19.800 voet bij Bergen (NH) de Nederlandse kust. Hier verlaat een toestel de formatie. Het is B-17G 42-39776, met pilot 1/Lt Joseph M. Gay, die terugkeert naar Thurleigh in verband met een defecte supercharger in zijn linker buiten motor. Aangezien hij tijdens de terugkeer 30 exploderende Flak-granaten in de buurt van IJ muiden rapporteert en derhalve boven vijan delijk gebied is geweest, wordt deze vlucht voor hem en zijn bemanning toch als een operatione le vlucht bijgeschreven. Gay's positie in de Lead Group wordt snel ingenomen door 2/Lt Charles E. Berry, die tot dan toe als "Tail-end- Charlie" in de High Flight vloog: een weinig benijdenswaardige plek. 23

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 23