wordt geraakt en stort neer bij Nijverdal. Reed en vier van zijn bemanningsleden komen om, drie worden krijgsgevangen gemaakt en twee ontkomen naar Engeland via het verzet. B-17F 42-3486, het PFF-toestel van 1/Lt James J. McGinnis, die naast Reed vliegt, krijgt even eens de volle laag. Terugkerende bemanningen rapporteren later, dat tijdens de eerste aanval de staart van het toestel werd weggeschoten en dat 7 of 8 parachutes werden gezien. Drie be manningsleden weten zich per parachute te red den en landen ergens in Gelderland; zeven anderen verdrinken in het IJsselmeer na uit het toestel gesprongen te zijn en een achtste man wordt vele jaren later door de Bergingsdienst van de Koninklijke Luchtmacht samen met het vliegtuig geborgen uit het IJsselmeer. Zware Klappen Aan boord van B-17G van 2/Lt Charles W. Smith sneuvelt de navigator 2/Lt Charles L. Stevenson. Vanaf dit moment gaan er zware klappen vallen en zullen Fw-190's en Me-109s vanuit alle richtingen bijzonder agressief aanvallen. Het zwaartepunt van de aanval verschuift zich naar de Low Flight. De bommenrichter van het lei dende toestel. 2/Lt Thomas P. Cliney, raakt met een lange vuurstoot een Me-109. waarna het toestel explodeert. Even later is het wederom Sgt. Antoneili, de staartschutter van hetzelfde toestel, die een andere Me-109 omlaaghaalt. Hij brengt hierme de zijn persoonlijke score voor deze dag op 4 en die van zijn bemanning op 7 neergeschoten Duitse toestellen. Dan wordt B-17G 42-31236 van 1/Lt George Campert getroffen. Stuurloos ramt het toestel de B-17G 42-31538 van 2/Lt Perry Cavos, die links van hem vliegt. Beide toestellen vallen neer in de gemeente Raalte, waarbij alle leden van beide bemanningen omkomen. Kort daarna wordt 2/Lt Ross A. McCollum met zijn bemanning in B-17G 42-31451 neerge schoten. Het toestel crasht over de IJssel in de gemeente Epe; met uitzondering van 1 lid komt de gehele bemanning om het leven. 2/Lt A.W. Mack vliegt B-17G 42-37942: rug- koepelschutter Sgt. Harold L. Fogelson wordt in zijn hoofd getroffen; staartschutter Sgt. Charles E. Dapra wordt door beide benen geschoten en radio-operator Sgt. P.J. Marquez raakt gewond aan een hand. Mack moet zijn zwaar beschadig de toestel uit de formatie laten zakken en wordt door andere bemanningen als verloren beschouwd. Toch weet Lt. Mack alsnog Engeland te bereiken, zoals later zal blijken. S/Sgt Harold K. Twing, linker zijluikschutter van de succesvolle bemanning van 2/Lt Page tekent voor de achtste neergeschoten Duitse jager door deze bemanning: om 13.24 uur vloog een van de ons aanval lende Duitse jagers over onze formatie en maak te een korte bocht naar rechts. Op het moment, dat hij pal links beneden ons vloog op een afstand van ongeveer 300 yards, gaf ik een lange vuurstoot. Vlammen sloegen uit de rech terzijde van zijn romp. de vleugel brak af en het toestel spinde naar beneden". De buikkoepelschutter van dezelfde B-17, Sgt. Marvin F. Burleson, raakt gewond maar blijft achter zijn machinegeweren in de koepel. Inmiddels is ook 2/Lt Donald W. Tattershall in B-17F 42-29993, in de High f light, neerge schoten. Volgens ooggetuigen wordt het toestel aangevallen door 7 Me-109s, valt daarna als een baksteen naar beneden en explodeert ver volgens in de lucht. Het Fort valt te pletter in de gemeente Diepenveen en wederom weet slechts één lid van de bemanning zich het vege lijf te redden. 1/Lt C.J. Kinsey, piloot van de B-17G 42-39965 raakt zwaar gewond door een exploderende gra naat in de cockpit en verliest het bewustzijn. Zijn co-piloot Lt. T.J. Chechowski moet de zwaarbeschadigde B-17 uit de formatie sturen en probeert aansluiting bij een andere groep te vinden. De B-17 naast hem. die van Lt. Kenneth F. 27

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 27