Dowel 1, krijgt eveneens de volle laag. Bommen- richter Lt. James W. Wirth raakt zwaar gewond aan een been, rugkoepelschutter Sgt. H.O. Honkonen wordt getroffen in zijn hoofd en armen. Ook radio-operator Sgt. J.E. Mellyn en zijluikschutler Sgt. J.E. Cannon raken gewond. Het toestel zelf is veranderd in een wrak. de propeller van de rechter binnenmotor is ver dwenen en de electriciteits- en zuurstofsyste men zijn defect. Ook Dowell verlaat de formatie en wordt ach terna gezeten door een Me-110. Hij zoekt beschutting in het wolkendek en weet zodoende de belager van zich af te schudden. In zijn een tje sukkelt hij verder en slaagt er in Engeland te bereiken. B-17G 42-31695 van Lt. William C. Quaintance wordt eveneens doorzeefd. Wonderlijk genoeg raakt slechts één bemanningslid gewond: zij- luikschutter Sgt. A. Markowski wordt in de lin kerdij getroffen. B-17F 42-30730 krijgt treffers in de cockpit. Co- piloot Lt. R.F. Crowley raakt zwaar en piloot Lt. B.W. Casseday licht gewond. De laatste weet zijn toestel met veel moeite in de lucht te houden. Ook het toestel van de Group Leader wordt geraakt. Nadat de beide toestellen, die naast hem vlogen, waren neergeschoten, wordt Col. Robinson zelf geconfronteerd met een defecte motor en een vleugel, waarvan een aanmerke lijk deel was weggeschoten. Om 13.24 uur echter slaat de rugkoepelschutter van dit toestel terug en vernietigt een Fw-190. Rond deze tijd wordt een andere Fw-190 neer geschoten door de buikkoepelschutter, Sgt. Raymond J. Kristoff, van de B-17G 42-37943. Naar huis Het is inmiddels 13.30 uur. De 306th BG is met 20 toestellen het Nederlandse luchtruim bin nengevlogen. Na ruim zeven minuten te zijn aangevallen zijn 6 toestellen neergeschoten en hebben 3 B-17's zwaar beschadigd de formatie moeten verlaten en proberen op eigen houtje naar Engeland terug te keren. Col. Robinson ziet een wolkenlaag en leidt het restant van zijn formatie daar in, waarna de jageraanvallen ophouden. Maar de ellende voor de Group is nog steeds niet voorbij. Inplaats terug te kunnen keren naar de eigen thuisbasis Thurleigh, blijkt nu dat eenieder maar zelf op zoek moet gaan naar een plek om te landen, aangezien de thuisbasis Thurleigh, gezien de weersomstandigheden, gesloten is. Om 13.53 uur wordt op een hoogte van 15.300 voet de Nederlandse kust gepasseerd. Tien toe stellen landen ruim een een half uur later op Foulsham, een RAF-basis NW van Norwich. Lt. Mack landt op Kimbolton en Lt. Smith op Hethel. Lt. Dowell maakt een crashlanding op Andrews Field en Lt. Casseday doet hetzelfde op Horsham St. Faiths: beide toestellen zijn vol ledig afgeschreven. Van de 12 overgebleven toestellen wordt de gevechtsschade opgenomen: 3 'severe', 7 'serious'. 1 'slight' en 1 'no damage'. Bij 4 van deze toestellen zal de Mobile Repair Unit van de Achtste Luchtmacht er aan te pas moeten komen, aangezien de klus voor het normale grondpersoneel te omvangrijk is. Uiteraard klagen de bemanningen bij de onder vraging over het gebrek aan escorte door de eigen jagers, maar begrijpen na enige uitleg wel wat er aan de hand was. In totaal blijken die dag niet minder dan 60 bommenwerpers verloren te zijn gegaan. Major James Howard van de 354 FG, die de bommenwerpers naar Oschersleben escorteer de, bond in het doelgebied met zijn Mustang een eenzame strijd aan tegen een overmacht aan Duitse jagers. Bemanningen rapporteerden, dat een zes-tal toestellen door hem werden neergeschoten. Voor deze 'One Man Show' ont ving de vlieger de Congressional Medal of Honor. In februari 1944 wordt aan de zwaargewonde Lt. James W. Wirth, die revalideerde in een hospi taal in Braintree, nog een Fw-190 toegewezen als zijnde vernietigd. Hij werd niet eerder aan een ondervraging onderworpen en krijgt nu 'een doekje voor hel bloeden'. 28

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 28