FOKKER C.X REPLICA - BOUWPROJECT De Koninklijke Nederlandse Vliegtuigfabriek Fokker N.V. had toegezegd de vleugels voor de C.X in de eigen bedrijfsschooi te laten bouwen. De dramatische ontwikkelingen die zich de laatste paar jaar bij de nationale vliegtuigbouwer voordeden, hebben het Fokker echter onmogelijk gemaakt deze belofte na te komen. Omdat een vliegtuigvleugel - zeker één waarvan slechts weinig werkte keningen voorhanden zijn - geen voorwerp is dat "iemand even nabouwt", kwam de realisatie van het C.X-project onder druk te staan en moest een andere manier worden gevonden om aan vleugels te komen. Dat werd het Vak-Technisch Opleidings-Centrum (VTOC) "Fokker", de voormalige, maar sinds enige tijd verzelfstandigde, bedrijfsschooi van het concern, waar men de draad weer heeft opgepakt en de oude opleidingstaak voortzet. De Stichting Vrienden prijst zich gelukkig dat het VTOC ook de vervaardiging van de ondervleugels voor de C.X daadwerkelijk ter hand heeft geno men. Als er geen organisatorische belemmeringen optreden, kan na het gereedkomen van de onder vleugels met de bouw van de bovenvleugel worden begonnen. Redenen genoeg dus om een kijkje te nemen bij het VTOC. De in de maand mei geplande voortgangsvergadering van het C.X-project werd belegd bij de voor malige Fokker bedrijfsschooi. Dat werd gedaan enerzijds om de onder tamelijk moeilijke omstan digheden opererende school te steunen door van onze welgemeende belangstelling blijk te geven en anderzijds om het Stichtingsbestuur in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van de activi teiten van het VTOC en een blik te werpen op de resultaten van hun inspanningen voor ons C.X- project. Uit een korte uiteenzetting van de schoolleiding kon worden afgeleid dat men goede hoop koestert de opleidingstaak van de school en dus ook de bouw van de C.X-vleugels te kunnen voortzetten. De Stichting Vrienden had het vereiste materiaal reeds aangeschaft, de supervisie gebeurt door instructeurs van de school, terwijl de werkzaamheden voor een belangrijk gedeelte worden verricht door stagiairs, gefinancierd door de Stichting Vrienden. Allereerst werd de in aanbouw zijnde rechterondervleugel bekeken (Foto 1 Op een fors bemeten vlaktafel was men doende de onderzijde van dit vleugeldeel met houten huid platen te bekleden. De constructie liet (nog) toe ook het binnenwerk te bekijken (Foto 2). Pas dan wordt duidelijk hoe enorm arbeidsintensief het vervaardigen van een dergelijk werkstuk is. Aangezien vrijwel ieder onderdeeltje andere afmetingen heeft, moet het afzonderlijk worden gemaakt, waarna het geheel als een legpuzzel in elkaar moet worden gelijmd. 1. Rechter ondervleugel in vergevorderde staat. 2. Deel van het binnenwerk. Let op de vele pas- en vulstukjes. D

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 5