Aan binnen- en achterkant ten minste een Tiger-Moth en een Harvard, de Spitfire misschien ook. De datering van dit pamfletje is niet geheel zeker, maar 1948 (35 jaar militaire luchtvaart) is waar schijnlijk juist (7 jaar was ik toen). Ik denk dat ik ook nog weet waar ik het vandaan had: Een "open dag" op Woensdrecht. De morgen van een stralende zomerdag. Mijn vader roept ons bij elkaar: we gaan naar een vlieg- feest. Het is wel een eind fietsen en jij (ik dus) moet maar op je step (autoped), als je moe wordt zal ik je wel duwen. Hij zei niet dat het van de noordelijke grens van Bergen op Zoom waar wij woon den een kilometer of 10 zou zijn. Enfin, wij gingen op weg, waarschijnlijk boterhammen mee en zo. Na een kilometer moest ik af en toe wel een duwtje hebben, maar gelukkig bleek er bij het station een bus te zijn van de BBA (Brabantse Buurtspoorwegen en Autodiensten) van een model dat ken nelijk door de Canadezen was achtergelaten (Bedford, opbouw te vergelijken met de Hanomag vlie gerbussen die de Klu in de jaren zestig had), maar dan in een civiel jasje. We konden er allemaal in, de fietsen en de step zullen wel in de stalling van de NS zijn gezet. De open dag zelf bestond (voor mij) voor een groot deel uit gras met daarop de onderste helften van enkele rijen mensen, en als ik naar boven keek de bovenste helften van enkele mensen met daar tussen toch nog wat blauwe lucht. Hoogtepunt was een schijn-aanval van een Harvard die een paar dummy-bommetjes afwierp boven een witte tent, waarbij op het onjuiste moment enkele vuurwerk artikelen tot ontploffing kwamen: lichtflitsen, flinke knallen, rook. Ronken en knetteren van de Harvard toen die weer optrok: dat geluid vergeet ik nooit meer. Meteors of Spitfires herinner ik me niet van die dag, die zijn er vermoedelijk niet geweest. Het fol dertje was, denk ik, ook te mooi om specifiek voor die open dag te zijn gemaakt, van misleiding van het publiek zal dus geen sprake zijn geweest. Weer op de step heb ik zeker enkele schijn-aanval- len uitgevoerd op bomen, lantaarnpalen, bakfietsen, katten en wat zich meer voordeed op weg naar huis (Als we van het "Concours-Hippique" kwamen liep ik ook als een paard hinnikend, schuim bekkend en trappelend voor de rest uit). Van de schooljaren daarna herinner ik me o.a. warme lente- en zomermiddagen, op mijn rug in het gras, turend en luisterend naar wel tien S-l 1-jes en Harvards tegelijk die ronkend en soms knette rend hoog boven ons speelveldje hun bochten en loopings maakten, een lust voor oog en oor. Toen ik bijna 11 was begon om mijn LSK-folder heen de plaatjes-verzameling te groeien. Op mijn 15de begon ik aan zweefvliegen (op Woensdrecht), in 458 ging ik via de KMA naar de KLu. De moraal van dit verhaal: richt U tot de "Jongeman (m/v)", maar ook tot groep 4. Wie de pril le jeugd heeft, heeft de toekomst. AdV 9

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 9