maar daarvoor vliegtuigen in te zetten. Het moment dat werd gekozen was als die sche pen in de hak van het Italiaanse schiereiland in de baai Taranto waren, waar de Italianen een vlootbasis hadden. Taranto was eerder bekend bij schout-bij-nacht Lyster, toen hij er in de Eerste Wereldoorlog met vliegtuigen was gestationeerd geweest. Toen hij in 1937 in de Middellandse zee diende en Italië Ethiopië had aangevallen, kwam van hem het voorstel in geval van vijandelijkheden tussen het VK en Italië, de Italaanse slagvloot daar met vliegtuigen aan te vallen. De betrekkelijk nieu we Swordfishes zouden dan worden ingezet. Gevreesd werd echter dat de Italianen daar een luchtoverwicht hadden, de aanval konden ver hinderen en deelnemende vliegkampschepen zouden kunnen aanvallen. Een oorlog met Italië bleef toen uit. Die begon pas op 10 juni 1940. toen Mussolini Italië zich tegen de zin van een groot deel van het volk aan de Duitse zijde voegde. Intussen waren er lange afstand-benzinetanks voor de Swordfish vervaardigd en die had HMS ILLUSTRIOUS aan boord. Sbn Lyster voerde als commandant aircraft carriers zijn vlag op HMS ILLUSTRIOUS en aldus werd zijn oude plan weer tevoorschijn gehaald. De aanval zou op 21 october 1940 moeten plaats vinden, waar mee ook de verjaardag van de Slag bij Trafalgar kon worden gevierd, die op die dag in 1805 had plaats gevonden. HMS ILLUSTRIOUS en EAGLE zouden de Swordfishes leveren. De radiotelegrafist zou niet als derde lid van de bemanning meegaan om extra gewicht te sparen en het bereik van de vliegtuigen te vergroten. Een mengeling van torpedo's en bommen zou worden gevoerd. De torpedo's waren 45 cm tor pedo's, die geschikt waren om in ondiep water te worden gelanceerd. Voorts zou de operatie 4s nachts op geringe hoogte moeten plaats vinden om het element van verrassing zo groot mogelijk te laten zijn. terwijl een nachtaanval ook meer bescherming bood voor de langzame Sword fishes. Eerst moest echter zeker gesteld worden dat de vloot binnen was. Daarvoor werden R.A.F. Martin Maryland bommenwerpers vanuit Malta met camera's ingezet, die toen nog golden als hele snelle vliegtuigen, die ook op grote hoogte konden komen. Bij de voorbereidingen de Swordfishes van HMS ILLUSTRIOUS met de tanks uit te rusten, sloeg een vonk onnodig in een hoeveelheid ben zine van een nog druppelende, niet geheel afge tapte tank, waardoor er brand ontstond. Twee Swordfishes gingen verloren en vijf werden beschadigd. Gevolg was dat de aanval tien dagen moest worden uitgesteld. Maar op 31 october was er te weinig maanlicht, nodig voor het laagvliegen. Voorts waren de vliegers nog te weinig bekend met het gebruik van lichtfak- kels. HMS EAGLE had intussen bij Sardinië zware luchtaanvallen te verduren gehad en bleek niet tijdig gereed te zijn om aan de aanval mee te doen. Aldus gingen vijf van haar Swordfishes over naar de ILLUSTRIOUS. Op 6 november ging de Britse Middellandse zee vloot naar zee om de Italiaanse aanval op Griekenland te weerstaan. Tegelijk ging ILLUS TRIOUS vanuit Alexandrië richting die vloot en zou dan naar het afvliegpunt gaan voor de aan val op Taranto, waar de R.A.F. de Italaanse slagvloot had verkend. 8 november vielen driemotorige Italiaanse bom menwerpers de Britse Middellandse zeevloot aan. Fulmars van ILLUSTRIOUS wisten twee neer te halen, en de volgende dag nog een scha duwen Van verkennende Swordfishes moesten drie in zee landen, doordat het brandstof systeem faalde. De bemanningen werden allen gered. In de morgen van 11 november bracht een naar Malta uitgezonden Fulmar de laatste recci-foto's van Taranto aan boord. Die toonden vijf slag schepen. Een R.A.F. vliegboot kwam later met het bericht dat een zesde slagschip de baai van Taranto was binnen gevaren, waardoor de hele Italiaanse slagvloot daar was geconcentreerd, mogelijk bijeen gebracht om de Britse vloot later aan te vallen. 12

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 12