HMS ILLUSTRIOUS kreeg aldus met haar escorte van een paar kruisers en jagers de unie ke taak dat met de Swordfishes te verhinderen. Op 11 november 1940 waren de Swordfishes op dek opgesteld en klaar voor actie. ILLUS TRIOUS lag toen op ca 300 km van Taranto. Om 20 uur 40 was de dekverlichting gedimd ontstoken en vlogen 12 Swordfishes af, zes met ieder een torpedo, vier met hommen en twee met bommen en lichtfakkels. Operatie Judgement was begonnen. 21 uur 30 begon de tweede golf af te vliegen, bestaande uit 9 Swordfishes, vijf met ieder een torpedo, twee met bommen en twee met bom men en fakkels. Een vlieger die die ochtend tij dens het landen bijna zijn eigen vliegtuig en een ander door een slechte landing had bescha digd, kreeg door een taxi-fout schade aan een vleugel en werd direct op een lift gezet naar de hangar. Hij vroeg de technisch officier zijn vleugel op te lappen en rende naar de brug om sbn Lyster te smeken alsnog mee te mogen doen. Die vond dat zo'n spirit moest worden beloond en na twintig minuten vloog de man zijn squadron achterna. Daarvan moest echter een Swordfish door het verliezen van zijn extra-tank vroegtijdig terugkeren. Door de foto's was het bekend dat niet alleen de hele slagvloot in Taranto lag, maar ook een aan tal kruisers en vele torpedobootjagers. Het verrassen van de Italianen bleef voorop staan, doch doordat een Swordfish te vroeg zijn fakkels afwierp kreeg de vijand toch nog enige waarschuwing, die niet geheel werd benut. Gelukkig waren de sperballonnen die men gewoonlijk boven de vlootbasis had, een paar dagen eerder nagenoeg allemaal door een storm verloren gegaan. Behalve dat, had de Italiaanse luchtmacht die voortdurend in onmin met de eigen Marine leef de geen verkenning uitgevoerd, toen dat juist op die dag nodig was! Aldus was er verwarring bij de Italianen. Toch kwam er snel een barrage op, maar de moderne luchtafweer van de schepen was niet meer bere kend op de lage snelheid, waarmee de Sword fishes hun aanval deden. Daarnaast bleken sommige tegen over elkaar liggende schepen elkaar te beschieten. Onvervaard zetten de vliegers de aanval door, die met bommen van grotere hoogte en de tor pedodragers zo laag dat enkelen met de wielen even het water raakten. Ook de tweede golf Sworfishes leek niet verwacht te worden. Toen zij op de terugweg waren bleek het splinter nieuwe slagschip LITTORIO door drie torpedo's te zijn getroffen, waardoor het aan de grond moest worden gezet. De oudere, juist gemoder niseerde CONTÉ DE CAVOUR was ook getrof fen en zonk, terwijl haar zusterschip CAIO DUILO na een torpedotreffer, juist voordat ze zou zinken, op een bank werd gezet. Daarnaast werden een kruiser en een torpedo- bootjager beschadigd door bommen en kregen haveninstallaties schade. LITTORIO had minstens vier maanden nodig om opgelapt te worden, maar geheel hersteld werd zij niet en zou zo niet meer volledig inzet baar zijn. De DUILO had zes maanden nodig om operationeel te kunnen worden ingezet, maar de CAVOUR werd gelicht, doch vanwege de opgelopen schade nimmer meer in dienst gesteld. De eerste Swordfishes meldden zich vanaf 01 uur 12 op 12 november bij hun schip. Van de 20 Swordfishes werden er twee neergehaald. Van één sneuvelde de tweekoppige bemanning, en van de andere werd de bemanning krijgsgevan gen gemaakt. Het succes van de aanval deed denken aan een tweede aanval de volgende nacht, doch door slecht weer en het feit dat dan verrassing waar schijnlijk zou uitblijven, werd daarvan afgezien. Volgens Italiaanse eerste berichten zou Taranto door zeker 100 vliegtuigen zijn aangevallen. Met hun luchtmacht werd op wraak gezonnen, maar die kwam niet door de luchtverdediging met Fulmars en de Britse luchtafweer. Italiaanse bommen weipers besloten hun aanval daardoor af te breken, wierpen hun bommen in zee en vluchtten. 13

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 13