HMS Illustrious in 1953 met MLD Seafury en Fireflies aan boord voor een grote NAVO-oefening. Het schip onderging na de grote reparatie in de VS in WON geen verbouwing meer totdat het werd gesloopt in 1956. Toen Churchill hierover hoorde, had met veel moeite op die Taranto-nacht vanuit Frankrijk een Italaans squadron een aanval op Londen gedaan, hetgeen hem deed opmerken: They might have had a better employment defending their fleet at Taranto.' De Luftwaffe vond overi gens die Italiaanse inbreng in aanvallen op Engeland meer een bezwaar dan een aanwinst. Al spoedig werden de grote schepen zoveel mogelijk in Noord Italië gebaseerd en waren daardoor moeilijker te bereiken voor de Britten. Dank zij de aanval op Taranto kreeg de Britse vloot haar heerschappij in de Middellandse zee weer terug. In het Verenigd Koninkrijk, geteisterd door Duitse aanvallen en plannen voor een invasie, betekende Taranto een grote opluchting. In Italië heerste echter grote verslagenheid. Taranto bewees de slagkracht van het vliegtuig. hoe verouderd dat ook was! Het was ook het begin van het einde van het slagschip als kern van de vloot. Deze aanval kreeg grote aandacht van de Amerikaanse -en Japanse Marine. Hij stond model voor de aanval van de Japanse marine op Pearl Harbor een jaar later en stuwde in de Verenigde Staten de plannen op om meer vlieg kampschepen te bouwen. Wat er later met HMS ILLUSTRIOUS gebeurde! Het schip werd voortdurend ingezet, o.m. ook om Malta te ontlasten, dat voortdurend werd aangevallen door de Italiaanse Luchtmacht en de Luftwaffe. In juni 1941 werd zij aangevallen door Stuka s en werd getroffen door 8.500 kg - 14

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 14