OPERATIONEEL GEBRUIK VAN DE INDISCHE SPITFIRES Dank zij giften van het "Prins Bernhard-Fonds" kon in 1941/1942 de aanschaf van 100 Spitfires voor de R.A.F. worden bekostigd. Een voor de hand liggende vraag is, welke bijdrage deze "presentatie-Spitfires" in de luchtoorlog tegen de Luftwaffe hebben geleverd. Onvolledige informatie-achtergrond Hoewel volgens de toenmalige berichtgeving alle geschonken Spitfires een passende Nederlandse of Indische naam ontvingen, kon totnogtoe van 74 geleverde toestellen de "PBF"-herkomst worden achterhaald. Twee van deze Spitfires ontvingen West-Indische namen, vier toestellen voerden de naam van een tijdens de meidagen van fc40 zwaar getroffen Nederlandse stad of verdedigingslinie, waar de Duitsers zware tegenstand hadden ondervon den. Ten slotte verraden de namen van 68 Spitfires duidelijk hun Indische afkomst en kon de levensloop van deze toestellen ook uit Engelse documentatie worden teruggevonden. Voor drie Spitfires is dit niet het geval'. Blijkens gepubliceerde foto's moeten zij - gezien hun "presentatie"-naam - eveneens via Indische gif ten zijn aangekocht. Hun R.A.F.-serials zijn evenwel onbekend. Practisch alle via het "PBF" bekostigde Spitfires waren jachtvliegtuigen uitgevoerd in de F.Mk.IIB- en F.Mk.VB-versies. De B-aan duiding wijst op de toepassing van een versterkt uitgevoerde vleugelconstructie, die geschikt was voor de inbouw van twee 20 mm Hispano snelvuurkanonnen in combinatie met vier .303" Browning mitrailleurs. Diverse van de "Indische" F.Mk.IIB's waren volgens contract door fabrikant Supermarine omgebouwd uit F.Mk.I's. Hierbij werd, behalve de vleugel, ook de oorspronkelijke oude Merlin-motor vervan gen door de sterkere 1175 pk Merlin XII. De Mk.V -versie kenmerkte zich door de inbouw van de 1185 pk Merlin 45 vloeistofgekoelde lijnmotor met verbeterde aanjagerprestaties. Sommige van deze "Indische" Spitfires Mk.V's waren weer omgebouwde Mk.IIB-toestellen. De fabrieksaflevering van alle totnutoe bekende 74 toestellen vond plaats in de periode maart 1941 - januari 19422. In alle gevallen werden de Spitfires, zoals toen gebruikelijk, eerst aan een z.g. Maintenance Unit geleverd. Daar werden ze geheel oorlogsgereed uitgerust om vervolgens te worden gedistribueerd naar de behoeften van de operationele squadrons waarvoor de betreffende M.U. verantwoordelijk was. Squadronindeling Volgens geraadpleegde R.A.F.-documentatie hebben de 74 als "Indische presentatie"- Spitfires gedetermineerde toestellen bij liefst 57 verschillende R.A.F squadrons gevlogen. In sommige gevallen was de eerste squadroninde ling van slechts korte duur en volgde daarna vaak een reeks van opeenvolgende overplaats ingen naar andere squadrons. Deze wisselingen hadden vooral te maken met organisatorische wijzigingen binnen een toen vrij fors expande rend R.A.F. Fighter Command. Ook waren in sommige gevallen deze overplaatsingen noodza kelijk om geleden oorlogsverliezen zo snel mogelijk weer aan te kunnen vullen. In het kader van de genoemde expansie werden nieuw geformeerde squadrons bij indienststelling dik wijls uitgerust met fabrieksnieuwe "Indische" Spitfires1. Dit was o.a. het geval met No. 118 Squadron, dat in de periode mei - juni 1941 zeven van deze toestellen ontving. Het squadron opereerde hiermee vanaf R.A.F. Station Ibsley, ten N. van Bournemouth. Het maakte zich voor al verdienstelijk met het uitvoeren van z.g. wing sweeps over het bezette Noord-Frankrijk, 16

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 16