patrouillevluchten, terwijl ook diverse malen "gescrambled" werd om tegen binnendringende Duitse vliegtuigen te ageren. Een bijzondere opdracht, die "118" ten deel viel in die periode, was het escorteren van Beaufort torpedobom menwerpers tijdens hun aanvalsvluchten naar de Franse Atlantische havens, waar Duitse oor logsbodems zich toen schuil hielden4. Een opmerkelijke indeling in diezelfde periode was die van liefst negen "Indische" Spitfires bij No. 303 Squadron. Dit was het tweede met Poolse vliegers bemande squadron binnen Fighter Command. Deze militaire vliegers had den na de bezetting van hun land via allerlei omzwervingen uiteindelijk het vrije Engeland weten te bereiken. Daar kwamen ze juist op tijd om deel te nemen aan de Battle of Britain. Uitgerust met Hawker Hurricanes wist dit Poolse squadron binnen No. 11 Group van Fighter Command in deze luchtslag de meeste overwinningen op de vijand te boeken. Na een welverdiende rustperiode werden de Hurricanes in het voorjaar van 1941 omgeruild voor Spitfires, waaronder deze negen "Indische" toe stellen. Opererend vanaf R.A.F. Station Speke hebben de Polen vrijwel continu oorlogsvluch- ten gemaakt. Vanaf October van dat jaar werden deze acties onverminderd voortgezet, maar nu vanaf Northolt, waar het squadron al eerder in 1940 gebaseerd was geweest'. Behalve No. 303 Squadron ontvingen nog twee andere Poolse eenheden binnen R.A.F. Fighter Command enige Indische presentatie-Spitfires. Dit waren No. 306 en No. 308 Squadron, waar resp. vier en zes van deze toestellen werden ingedeeld. Ook deze Poolse squadrons waren vanaf medio 1941 buitengewoon actief boven Noord-Frankrijk6. Drie "PBF"-Spitfires vonden hun weg naar No. 131 Squadron. Zij werden daar vooral gebruikt voor het opwerken van de in deze eenheid geplaatste Belgische jachtvlie- gers7. Het eerste geformeerde Belgische No. 350 Squadron werd naderhand met vier Indische Spitfires uitgerust. Andere "PBF"- Spitfires gingen naar het door vrije Tsjechen bemande No. 310 en No. 313 Squadron. Naderhand kregen ook het No. 340 Squadron van de Vrije Fransen en zelfs Canadese en De P8327 was de tweede Spitfire IIB die van een Indische naam werd voorzien. De "JAVA" keerde op 24 juli 1942 niet terug van een missie boven Frankrijk. 17

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 17