De Spitfire F.Mk.llB P8367 werd de "BALI" en bleef vliegen tot een "forced landing" op 5 januari 1944 Nieuw-Zeelandse jachteskaders Mk.VB's voor zien van Indische namen8. Geen Nederlandse vliegers Het blijft een opmerkelijke zaak, dat liet merendeel van de door Indië geschonken Spitfires vooral zijn weg vond naar geallieerde jachteskaders binnen R.A.F. Fighter Command. Kennelijk waren begin 1941 nog een onvol doend aantal afgeoefende jachtvliegers van Nederlandse afkomst beschikbaar om hiermee een "all-Dutch" squadron te formeren. Toch was het indertijd bij de geldwerving wel dege lijk de bedoeling geweest, dat de presentatie- Spitfïres ook daadwerkelijk door Nederlandse jachtvliegers bemand zouden worden. De bij de geldinzamelingen gevoerde propaganda was zelfs gericht op de samenstelling van een geheel door Nederlandse vliegers bemand vliegtuiges kader, dat de benaming van "Generaal Winkelman-squadron" zou dragen'. Pas in augustus 1942 was een aantal Nederlandse jachtvliegers voldoende afgeoefend om opera tioneel te worden ingezet. Zij vormden toen de "B"-fiight van No. 167 Squadron, dat ten slotte op 12 juni 1943 werd omgedoopt in No. 322 (Dutch) Spitfire Squadron1". Oorlogsvluchten Over de operationele activiteiten van de Indische presentatie-Spitfires is hoegenaamd niets bekend. Zegge en schrijven één artikel werd - voor zover kon worden nagegaan - in de toenmalige vrije Nederlandse pers hierover gepubliceerd. Onder de veelzeggende titel "Het Prins Bern hard Fonds keert dividend uit" werd in dit artikel een momentopname beschreven omtrent de operationele inzet van acht - waar schijnlijk willekeurig - gekozen Spitfires". De betreffende "Operational reports" werden spe ciaal voor deze publicatie door het Air Ministry vrijgegeven. De bewuste acht Spitfires behoor den tot vier verschillende squadrons. Allereerst passeerden de acties van Spitfire F.Mk.llB met 18

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 18