serial P8366 "Palembang" de revue in dit arti kel. Dit toestel was met nog drie andere "Indische" Spitfires ingedeeld bij No. 66 Squadron. Deze eenheid opereerde van april tot december 1941 vanuit Perranporth (Cornwall) en begeleidde o.m. Britse bommenwerpers naar aanvalsdoelen op het bezette continent. Volgens voornoemd artikel, dat wij hier gedeeltelijk zul len overnemen, bracht de "Palembang" zijn eerste vlieger, een niet nader genoemde Group Captain, geluk tijdens een dergelijke escorte- vlucht in juli 1941. Op een gegeven moment verschenen twaalf Messerschmitt Bf 109 jagers ten tonele. De escorterende Spitfires van No. 66 Squadron gingen direct tot de aanval over. "Ik manoeuvreerde om in een gunstige positie te komen", aldus deze Group Captain, "en kwam op de staart van een Bf 109 terecht. Ik gaf hen een rondje en kort daarna viel het vliegtuig naar beneden. Vuur en vlammen sloegen onder uit het vijandelijke toestel. Vrijwel onmiddellijk werd ik toen het mikpunt van verschillende aanvallende Bf 109's. Dus liet ik mij vallen, tot ik op een hoogte van 6000 ft kwam en besloot vervolgens huiswaarts te keren. Drie mijl vanaf de Franse kust zag ik weer zes Duitse jagers. Zij waren bijzonder vasthoudend. Telkens weer probeerden ze achter mij te komen, hetgeen ik wist te voorkomen. Door de kist heen-en-weer te gooien kon ik elke poging daartoe ontwijken. Eén "Hun" slaagde erin mij vóór te komen, maar op een afstand van 200 m zag ik kans hem een rondje te geven. We passeerden elkaar daarna rakelings en toen ontplofte de Bf 109. De stukken van het toestel kwamen op mijn vleugel terecht en ik heb ze nog mee terugge bracht naar mijn basis". Overigens kwam ook de "Palembang" niet geheel ongeschonden uit deze strijd. Een granaat uit het snelvuurkanon van deze Bf 109 had het richtingsroer onbruik baar gemaakt. Een ander geluksschot trof één der Hispano-vleugelkanonnen en maakte dit onklaar. Op de terugvlucht naar Perranporth ontmoette de Group Captain andermaal een Duitse jager, die onmiddellijk door hem werd aangevallen. De "Palembang" kon toch nog vol doende vuurkracht leveren, met als resultaat, dat ook deze vijandelijke jachtvlieger het gevecht vanwege een kreupel vliegtuig onder achterlating van zware rookwolken moest afbre ken... De "Palembang" wist, ondanks de opge lopen schade, zijn basis veilig te bereiken. Op 22 mei 1941 werd het toestel vanwege een gron dige reparatiebeurt tijdelijk uit de squadron sterkte genomen. Ook drie andere Spitfires, de "Bandoeng", "Semarang" en "Flores" beleefden adembene mende avonturen. Ingedeeld bij het No. 303 (Polish) squadron namen deze toestellen deel aan diverse gevechtsacties. De "Bandoeng", gevlogen door een Poolse sergeant-vlieger, schoot bij een dergelijke gelegenheid een Messerschmitt neer, maar werd prompt daarop door vijf Duitse jagers op zijn huid gezeten. De vlieger trachtte in duikvlucht aan zijn belagers te ontkomen, maar kwam daarbij in botsing met één der tegenstanders. Gewond door de schok en geraakt door de rondom in de lucht vliegen de stukken van de Messerschmitt wist hij niet temin op zijn basis te arriveren. Tijdens de lan ding raakte de Spitfire een telegraafpaal en liep daardoor de nodige beschadigingen op12. Ondanks zijn in het gevecht opgelopen gebro ken sleutelbeen wist de Poolse sergeant-vlieger de "Bandoeng" verder ongedeerd te verlaten. Minder goed liep het af met de P8335 "Semarang". Tijdens een escortevlucht werd dit toestel tengevolge van vijandelijke jageraanval- len op 28 juni 1941 zó zwaar beschadigd, dat de vlieger gedwongen was de "Semarang" met zijn parachute te verlaten. De vlieger claimde bij dit treffen twee Messerschmitts te hebben neerge schoten en had een derde zó zwaar beschadigd, dat deze zijn basis waarschijnlijk niet meer kon bereiken. Ook de "Flores" raakte op een derge lijke escortevlucht in een kringengevecht met vijandelijke jachtvliegtuigen gewikkeld. De Poolse vlieger zag hierbij kans om twee van zijn tegenstanders van zich af te schudden en bovendien op de terugvlucht nog een Duitse jager neer te schieten. Maar ook de "Flores" kwam bij dit treffen er niet zonder kleerscheu ren van af. De vlieger moest op het laatst beslui ten om zijn toestel per parachute te verlaten". 19

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 19