Hij kwam in zee terecht, maar kon gelukkig snel daarna door de voortreffelijk opererende R.A.F. Air Sea Rescue Service worden gered. De P8378 "Soerabaja" en P8444 "M.E.S." maakten medio 1941 beide deel uit van No. 152 Squadron. Met deze Spitfires werden diverse malen "sweeps" boven Frankrijk uitgevoerd. Bij één van deze acties raakte de "Soerabaja" in een luchtgevecht zwaar beschadigd. Desondanks zag de vlieger kans om zijn geha vende kist naar de basis terug te vliegen. De "M.E.S." wist gedurende de eerste 100 vliegu ren van zijn bestaan één luchtoverwinning op zijn naam te brengen. Bovendien werd aan twee Duitse jagers zware schade toegebracht. Ten slotte werden in voornoemd artikel nog de acties van de P8376 "Besoeki" en P8368 "Sibajak" gememoreerd. Ingedeeld bij No. 118 Squadron werden met deze Spitfires vooral kon- vooi-escortevluchten verricht. Hierbij werden een enkele maal al te nieuwsgierige Duitse bommenwerpers resoluut naar de andere kant van Het Kanaal teruggewezen! Dergelijke ont moetingen liepen evenwel niet altijd in het voordeel van "118" af. Op 30 juni 1941 werden tijdens een treffen met de Luftwaffe beide Spitfires neergeschoten. De vliegers wisten tij dig hun toestel te verlaten en konden later met slechts lichte verwondingen uit zee worden opgepikt. Soms een opmerkelijke levensloop Bezien we de vliegtuigkaarten van de 74 "Indische" Spitfires, dan blijkt het overgrote deel van deze toestellen slechts een korte ope rationele carrière te hebben gekend. De meeste toestellen gingen reeds in de loop van 1941 en 1942 door vijandelijke actie verloren of moes ten vanwege ongevallen worden afgeschreven14. Wèl een bewijs, hoe ongewoon hard gestreden moest worden om de suprematie in het lucht ruim te herwinnen. En die moest - gezien de tal rijke dienstongevallen - vaak met zeer jonge jachtvliegers worden bevochten, die over nau welijks enige vliegervaring beschikten! Eén van de kortst levende Spitfires was de P8364 "Suriname", die al na 5 1/4 vlieguren wegens opgelopen beschadigingen moest wor den afgeschreven. Des te verwonderlijker is het, dat enkele "Indische" Spitfires de Tweede Wereldoorlog, ondanks de hitte van de strijd, hebben overleefd. Een werkelijk treffend voor beeld hiervan is serial P8332 "Soebang". Deze Spitfire F.Mk.IIB werd na een korte oorlogscar rière bij No. 222 Squadron in april 1942 ver scheept naar Canada. Daar volgde indeling bij het R.C.A.F. Training Command, alwaar het voor de jachtvliegeropleiding dienst deed. Thans, zovele jaren na de definitieve uitdienst- stelling als "instructional frame", is het toestel tentoongesteld in de "National Aeronautical Collection of Canada" te Ottawa. Als de berich ten juist zijn, werd de oorspronkelijke naam weer op deze Spitfire aangebracht!15 Ook de P8585 "Teling Tinggi" overleefde de oorlog na een nogal afwisselende levensloop bij diverse operationele squadrons. Spitfire Mk.VB AD393 "Goentoer" werd in 1943 tot Seafire getransformeerd en diende daarna onder de gewijzigde serial PA 105 bij de Fleet Air Arm. Ook de BL539 "Landstorm", BL597 "Fort de Koek", de BL613 "I.M.C.", BL635 "Salatiga" en BL676 "Bondowoso" werden na ombouw tot Seafire voor een verdere carrière bij de Royal Navy bestemd. "Bondowoso" was de allereerste Spitfire met "zeebenen"! Als eerste van 45 z.g. "hooked Spitfires" werd het toestel direct na fabrieksaflevering ten dienste van de Royal Navy omgebouwd. Voorzien van de nieuwe serial MB328 werd deze aldus omgebouwde "Indische" Spitfire voor de z.g. "deck-landing acceptance trials" beproefd. Deze vonden in de Kerstweek van 1941 plaats vanaf HMS "Illustrious", liggend op de Clyde. Markante bijzonderheid was de urgentie, waarmee deze beproeving moest worden uitgevoerd. Hoewel de "Illustrious" net tien dagen tevoren tenge volge van een aanvaring op de Atlantische Oceaan een behoorlijke schade had opgelopen aan haar vliegdek, werden deze proeven door Lt.Cmdr. H.P. Bramwell DSC, RN ondanks de gegeven risico's met succes uitgevoerd. De 20

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 20