Stichting Fokker G-l opgericht In Maarl 1937 maakte de Fokker G-l baareer ste vlucht. Ondanks het maximale vlieggewicht van ongeveer 4800 kg was de handelbaarheid uitstekend en werd zij, ook vanwege de bewa pening. gekenschetst als een geducht tegen stander. De Tweede Wereldoorlog verhinderde export naar andere landen zoals Zweden en Estland. Helaas is gedurende de oorlog vrijwel alles vernietigd van wat er van onze G-l's bestond; wat nog rest zijn slechts enkele delen. Gedurende deze periode en ver daarna is ook de technische documentatie voor een groot deel verloren geraakt. Wat overbleef zijn mooie her inneringen aan het toestel met de kenmerkende dubbele staartbomen. In 1995 werden in Denemarken 116 detailfoto's ontdekt van de constructie tijdens de bouw in Amsterdam. Deze waren bestemd om de licen- tiebouw in Denemarken te vergemakkelijken. Volgens Deense bronnen was hun eerste G-l voor 90% gereed toen de Duitsers hun land bin nenvielen. Het toestel werd vernietigd en de documentatie meegenomen. Onder meer naar aanleiding van de ontdekking van bovengenoemde foto's hebben enkele enthousiastelingen in maart van dit jaar de "Stichting Fokker G-l" opgericht. De doelstel ling van deze stichting luidt: "Het bewaren voor het nageslacht van een stuk cultureel en indus trieel erfgoed betreffende de Fokker G-l door middel van actief onderzoek en het verzamelen en completeren (in de ruimste zin van het woord) als ook het reproduceren van informatie, documenten en (onder)delen." Op deze manier hoopt de stichting veel ontbrekende informatie wat betreft de historie en de constructie boven water te krijgen. Hierbij is de steun van veel donateurs onont beerlijk. aangezien er nog veel onderzoek in binnen- en buitenland moet worden uitgevoerd. Onder de Nederlandse bevolking moet nog het een en ander aanwezig zijn aan gegevens, ver halen en andere informatie zoals foto's en teke ningen. Mensen die de stichting, haar initiatief, een warm hart toedragen kunnen voor f 40.- per jaar (f 50.- buiten Nederland) donateur worden. 27

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 27