FOKKERS HISTORISCH ERFGOED Nadat ook de laatste pogingen om de overgebleven onderdelen van het Fokker-concern door mid del van een doorstart voor de toekomst te behouden, waren mislukt, groeide bij een aantal (oud-) personeelsleden de bezorgdheid over de toekomst van het historisch erfgoed van deze vermaarde vaderlandse vliegtuigbouwer. Met instemming van de curatoren begonnen zij - verenigd in de Stichting Bedrijfshistorisch Museum - met het opzoeken, bijeenbrengen, sorteren, registreren en catalogiseren van zaken die werden aangemerkt als te behoren tot dit erfgoed. Men moet daarbij niet alleen denken aan de verschillende, overbekende historische vliegtuigen, prototypes en model len doch tevens aan b.v. het historisch archief met uniek documentatie- foto- en filmmateriaal, kunstwerken, delen van niet afgebouwde Fokkervliegtuigen en overige memorabilia. Vanaf het begin had men de overtuiging dat dit erfgoed niet zou mogen worden versnipperd, maal ais één geheel voor Nederland diende te worden behouden. Gelijktijdig met het bijeenbrengen van deze bonte en bijzondere collectie werden dan ook voorbereidingen getroffen tot oprichting van een stichting, die zich tot doel stelde het erfgoed van Fokker te verzamelen, te beheren en veilig te stel len voor het nageslacht. De Fokker Heritage Trust, zoals de stichting nu formeel heet. tracht deze doelstelling te verwezenlijken door de gehele verzameling in eigendom te venverven. Dat met de verwerving van het veelomvattende historisch erfgoed een aanzienlijk bedrag is gemoeid, zal niemand verbazen. Teneinde op het door de curatoren vastgestelde 'uur U' over de ver eiste gelden te kunnen beschikken heeft het bestuur van de Trust zich zeer veel moeite moeten getroosten sponsors te vinden die bereid waren een bijdrage te leveren. Dank zij al deze inspan ningen ziet het er naar uit dat het kapitaal dat de curatoren binnenkort willen zien, nagenoeg bij een is gebracht. Op voorspraak van premier Kok, die desgevraagd tot uitdrukking bracht dat deze actie zijn sympa thie heeft, bevindt zich onder de 'sponsors' ook de Nederlandse overheid, die een aanzienlijk deel van de verwervingskosten voor zijn rekening heeft genomen. Het in eigendom overnemen van al deze spullen is echter één ding, instandhouding en presentatie daarvan een geheel andere. De collectie of delen daarvan zullen moeten worden ondergebracht in adequate ruimten en toegankelijk moeten worden gemaakt voor publiek. En ook daarvoor zal geld nodig zijn, veel geld en mankracht gedurende een groot aantal jaren. Als alles gaat zoals wij nu hebben gepland, zullen u tijdens de donateursdag van 15 november a.s. presentaties worden voorgeschoteld over het historisch erfgoed van Fokker om u een beter inzicht te verschaffen in deze zaken. R. (VHollosy 7

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1997 | | pagina 7